Polska skorzystania z klauzuli opt-out

Ministerstwo Środowiska wysłała do Komisji Europejskiej listy przedstawiające zamiar skorzystania przez Polskę z klauzuli opt-out w kwestii upraw GMO . Klauzula ta obejmuje wszystkie odmiany kukurydzy GMO stworzonej do zastosowań w rolnictwie.

Jak udało się nam dowiedzieć klauzula opt-out umożliwia indywidualnym członkom UE wprowadzenie zakazu upraw GMO. Zgodnie z dyrektywami Komisji Europejskiej, przesłanki do wprowadzenia zakazu mają następnie rozważyć korporacje, które zamierzają sprzedawać nasiona GMO w krajach Unii Europejskiej. Do tej pory Holandia, Francja, Grecja, Łotwa, Austria, Chorwacja, Litwa, Węgry i Belgia zgłosiły zamiar skorzystania z klauzuli opt-out w kwestii GMO.

– To prawdziwy postęp w batalii o Polskę wolną od GMO, którą prowadzimy od 2004 roku. Naród polski może poszczycić się wspaniałą żywnością, która zapewnia zdrowie i dobrobyt milionom obywateli. By móc nadal cieszyć się taką żywnością, nie można pozwolić na to, by w Polsce sprzedawano i uprawiano nasiona i rośliny GMO – mówi Julian Rose, prezes Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi – ICPPC

– 75% obywateli Polski cały czas deklaruje „NIE dla GMO”! Obowiązkiem rządu jest wysłuchanie tego spójnego głosu w kwestii wprowadzenia zakazu GMO i działanie w zgodzie z nim. Klauzula opt-out stanowi szansę na to, by opowiedzieć się za niezależnością Polski i Polaków jako narodu wolnego od GMO i międzynarodowych korporacji. Równocześnie jednak rząd RP musi wprowadzić jasny, ustawowy zakaz GMO w Polsce. I o to walczymy wspólnie z Koalicją Polska Wolna od GMO – dodaje Jadwiga Łopata , założycielka ICPPC.

Obi oba
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności