Polska pozostanie bez GMO

Polska pozostanie krajem wolnym od GMO – zadecydował i oznajmił resort środowiska.

Decyzja taka została podjęta dzień po przegłosowaniu przez Parlament Europejski przepisów o możliwości decydowania przez kraje członkowskie o ograniczeniu bądź całkowitym zakazaniu upraw GMO na terenie ich kraju.
Po czterech latach dyskusji przeciwników i zwolenników GMO, Parlament Europejski i Rada doszły do porozumienia. Europosłowie przegłosowali przepisy, według których kraje członkowskie mają prawo samodzielnego decydowania nt. upraw GMO na terenie ich kraju. Jednym słowem – każde państwo ma prawo zdecydować, czy pozwolić, ograniczyć czy całkowicie zakazać upraw roślin genetycznie modyfikowanych.

Polska w tej kwestii nie zmieni swojego stanowiska. Ministerstwo Środowiska zadecydowało, że w naszym kraju uprawa takich organizmów nadal będzie ograniczona.
Teraz trzeba tylko poczekać na wejście w życie ustawy, a przed nią jeszcze akceptacja Rady Europejskiej i publikacja. Proces ten może potrwać nawet do końca I kwartału 2015 roku.

Renata Struzik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności