Polska podwoiła import oleju rzepakowego z Niemiec

rzepak produkcja oleju rzepakowego
Fot. iStock

Pomimo że eksport niemieckiego oleju rzepakowego w sezonie 2021-2022 się skurczył, to nie brakuje krajów, które zwiększyły import z tego kraju. Należy do nich przede wszystkim Polska.

Niemcy wyeksportowały w sezonie 2021-2022 wyeksportowały prawie 1,1 mln ton oleju rzepakowego, czyli o 22 proc. mniej niż w sezonie poprzednim. Największym importerem niemieckiego oleju rzepakowego była Holandia, która przyjęła 600 tys. ton oleju rzepakowego z Niemiec, czyli o 150 tys. mniej niż rok wcześniej. Drugie miejsce zajęła Belgia z 86,5 tys. ton, trzecie Francja – 65 tys. ton (18 proc. więcej niż rok wcześniej), Dania – 64,6 proc., +12 proc. i Polska – 58 tys. ton, przy czym największy wzrost eksportu zanotowano właśnie do Polski; był on niemal dwukrotnie wyższy niż rok wcześniej.

– Niemiecka i europejska uprawa rzepaku zyskuje coraz większe znaczenie dla zaopatrzenia niemieckiego i europejskiego przemysłu biopaliwowego do produkcji biodiesla lub uwodornionego oleju roślinnego (HVO). Z tego powodu oczekuje się, że areał rzepaku w UE ustabilizuje się na obecnym poziomie ok. 5,8 mln ha – informuje serwis Biofuels International.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj