fbpx
Strona głównaPozostałeBioenergiaPolska podwoiła import oleju rzepakowego z Niemiec

Polska podwoiła import oleju rzepakowego z Niemiec

Pomimo że eksport niemieckiego oleju rzepakowego w sezonie 2021-2022 się skurczył, to nie brakuje krajów, które zwiększyły import z tego kraju. Należy do nich przede wszystkim Polska.

Niemcy wyeksportowały w sezonie 2021-2022 wyeksportowały prawie 1,1 mln ton oleju rzepakowego, czyli o 22 proc. mniej niż w sezonie poprzednim. Największym importerem niemieckiego oleju rzepakowego była Holandia, która przyjęła 600 tys. ton oleju rzepakowego z Niemiec, czyli o 150 tys. mniej niż rok wcześniej. Drugie miejsce zajęła Belgia z 86,5 tys. ton, trzecie Francja – 65 tys. ton (18 proc. więcej niż rok wcześniej), Dania – 64,6 proc., +12 proc. i Polska – 58 tys. ton, przy czym największy wzrost eksportu zanotowano właśnie do Polski; był on niemal dwukrotnie wyższy niż rok wcześniej.

– Niemiecka i europejska uprawa rzepaku zyskuje coraz większe znaczenie dla zaopatrzenia niemieckiego i europejskiego przemysłu biopaliwowego do produkcji biodiesla lub uwodornionego oleju roślinnego (HVO). Z tego powodu oczekuje się, że areał rzepaku w UE ustabilizuje się na obecnym poziomie ok. 5,8 mln ha – informuje serwis Biofuels International.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.