fbpx

Polska po zniesieniu kwotowania – kary, ale i perspektywy

Polska przekroczy kwotę mleczną o ok. 7% – takie przynajmniej są prognozy ARR na bieżący i jednocześnie ostatni rok kwotowy 2014/2015. Po zniesieniu systemu kwotowania, produkcja mleka w UE skupi się w pasie północnym, w tym w Polsce.

Odkąd wiadomo już było, że Polska znacznie kwotę mleczną przekroczy i zapłaci kary, z niepokojem śledzimy wszelkie doniesienia na ten temat i podsumowanie dotychczasowych miesięcy bieżącego sezonu. I, mimo, że rolnicy strajkują, a minister rolnictwa Marek Sawicki dwoi się i troi, aby w Komisji Europejskiej przepchnąć wszelkie ułatwienia lub zniesienie sankcji w tej kwestii dla Polski, to na razie przyszłość nie rysuje się zbyt różowo…

Baner Syngenta

Pocieszający jednak jest fakt, że każde kolejne podsumowanie i obliczenia to coraz mniejsze przekroczenie limitu. Po ostatnich prognozowanych 8,2%, teraz, po podliczeniu 9 miesięcy sezonu 2014/2015, Polska przekracza kwotę o 7,5%.

Według najnowszych danych Agencji Rynku Rolnego, w okresie od kwietnia do końca grudnia 2014 roku, do podmiotów skupujących w Polsce dostarczono ok. 7,99 mln ton mleka. Stopień wykorzystania kwot indywidualnych przysługujących dostawcom hurtowym po 9 miesiącach roku kwotowego 2014/2015 (kwiecień/marzec) wyniósł ok. 80,86%. Szacunkowy przydział kwoty dostaw hurtowych na 9 miesięcy sezonu 2014/2015 to 7,43 mln ton. Łatwo więc obliczyć – limit w tej chwili jest przekroczony o 7,5%.

Według wyliczeń ARR, jeśli taka dynamika skupu mleka będzie się utrzymywała, w bieżącym roku kwotowym, Polska może przekroczyć kwotę krajową dostaw o ok. 7%. I tu pojawia się kwestia, o którą z Unią toczymy bój – Polska za przekroczenie limitów będzie musiała zapłacić karę. I to nie będą małe sumy – w tym przypadku jest mowa o kwotach w wysokości od 800 mln do 1 mld PLN.

W Polsce produkcją mleka zajmuje się 144 tys. gospodarstw rolnych, czyli ok. 500 tys. osób. Kwota krajowa przysługująca Polsce na sezon 2014/2015 wynosi 10,0558 mln ton i jest dzielona na dostawy hurtowe i sprzedaż bezpośrednią. Bieżący sezon jest ostatnim, kiedy obowiązują unijne limity produkcyjne.

W obecnie trwającym roku kwotowym, do końca grudnia 2014 roku można było składać wnioski o konwersję kwoty indywidualnej, a do końca stycznia br. wnioski o zatwierdzenie umowy oddania w używanie kwoty indywidualnej. Do 28.lutego producenci mają jeszcze czas na złożenie wniosków o zatwierdzenie umowy zbycia prawa do kwoty indywidualnej oraz dokonać zmiany podmiotu skupującego.

Według analityków Departamentu Analiz Makroekonomicznych Credit Agricole Bank Polska S.A. po zniesieniu systemu kwotowania, produkcja mleka w Unii Europejskiej skoncentruje się w tzw. Pasie Mlecznym skupiającym Niemcy, Polskę, Szwecję, Finlandię, Danię, Belgię, Holandię, Wielką Brytanię, Irlandię oraz kraje bałtyckie. Prognozy takie nie są bezzasadne – to w tych krajach w ostatnich latach odnotowano wzrost produkcji mleka, podczas gdy w pozostałych krajach spadek. Do podobnych wniosków doszedł również fiński instytut MTT Agrifood Research w opublikowanym na początku bieżącego roku raporcie nt. konkurencyjności Północnoeuropejskiego Pasa Mlecznego.

Powyższe prognozy to zarówno szanse, jak i zagrożenia dla polskiego sektora mleczarskiego. Na pewno musimy się liczyć z faktem, że nastąpi spora koncentracja produkcji, przez co powiększymy swój udział w rynku europejskim. Niestety, producenci będą musieli też ponieść spore nakłady inwestycyjne, aby stać się konkurencyjnymi na rynku, poprawić efektywność i zwiększyć swoje moce wytwórcze. Nieunikniona będzie również ekspansja na nowe rynki spoza Unii Europejskiej.
Ze wszystkimi zaletami i możliwościami idzie również jeszcze jedno zagrożenie. Zlikwidowanie kwotowania może przyczynić się do zwiększenia podaży mleka w Unii Europejskiej, a to z kolei przyczyni się do spadku cen wyrobów mleczarskich.

Renata Struzik, źródło: FAMMU/FAPA

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.