Polska najlepsza w Europie

Według Komisji Europejskiej Polska jest zdecydowanym liderem we wdrażaniu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszu Spójności na lata 2007-2013. Z opublikowanych na początku października danych wynika, że nasz kraj przekazał do Brukseli wnioski o refundację o najwyższej wartości spośród wszystkich krajów Unii.

Według stanu na 2 października 2009 r. wnioski o płatności pośrednie znajdujące się w Komisji Europejskiej opiewają na łączną kwotę 645 mln euro, z czego wnioski przekazane przez stronę polską – na kwotę ok. 514 mln euro. Łącznie ze środkami już wypłaconymi na rzecz Polski, wartość wszystkich wniosków o płatności pośrednie przekazanych przez nasz kraj do KE wynosi ponad 912 mln euro. Po uwzględnieniu ogółu wniosków o płatności okresowe Polska znajduje się na pierwszym miejscu, przed Niemcami (prawie 756 mln euro) oraz Litwą (ok. 429 mln euro). Na kolejnych miejscach znalazły się: Grecja (ponad 249 mln euro), Węgry (blisko 283 mln euro), Łotwa (ok. 179 mln euro), Estonia (138,6 mln euro), Francja (ok. 122 mln euro) oraz Portugalia (ponad 119 mln euro).

Polska jest również na pierwszym miejscu wśród krajów wykorzystujących środki przyznane w ramach Funduszu Spójności. Łączna wartość środków przekazanych przez KE w formie płatności okresowych oraz wniosków o płatności, które wpłynęły do KE w ramach Funduszu wynosi ponad 186 mln euro. Na drugim miejscu uplasowała się Litwa z kwotą ponad 95 mln euro, a na kolejnych: Słowenia (blisko 80 mln euro), Węgry (ponad 65 mln euro), Grecja (ponad 35 mln euro), Łotwa (ok. 30 mln euro) i Estonia (ok. 12 mln euro).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności