Polska na pierwszym miejscu

Jak co roku, Polska i tym razem będzie głównym producentem jabłek w Europie. Jak na razie żadne z państw unijnych nie ma szans, aby nas dogonić w tym rankingu.

Na początku sierpnia br. WAPA – Światowe Stowarzyszenie Producentów Jabłek przedtawiła najnowszą prognozę dotyczącą tegorocznych zbiorów jabłek i gruszek we wszystkich państwach unijnych.
Według powyższych prognoz, jabłek będzie 5% mniej, niż przed rokiem, ale za to o 7% więcej wobec średniej wielkości zbiorów z lat 2012-2015. Zakłada się więc, że w 2015 roku wielkość zbiorów będzie na poziomie 11,974 mln ton wobec 12,568 mln ton w roku minionym.
W przypadku zbiorów gruszek – oszacowano je na około 2,343 mln ton, czyli o 4% mniej wobec roku 2014, ale o 6% więcej wobec średniej wielkości z ostatnich trzech lat.

Z łącznej ilości 11,974 mln ton jabłek, największe ilości tegorocznych zbiorów będzie stanowiła odmiana Golden Delicious, Gala oraz Idared – odpowiednio – 2,54 mln ton, 1,33 mln ton oraz 1,11 mln ton.

Jak co roku, największym producentem jabłek jest Polska – według danych szacunkowych WAPA, wypuścimy na rynek nawet 3,75 mln ton, czyli dokładnie tyle samo co rok wcześniej, jednak według najnowszych danych polskiego źródła – Głównego Urzędu Statystycznego będzie to prawdopodobnie około 3,25 mln ton. Ponadto, liczącym się unijnym producentem jabłek od lat są Włosi z tegorocznym wynikiem 2,32 mln ton, Francuzi – około 1,6 mln ton czy Niemcy – w 2015 szacunki zakładają ilość 885 tys. ton.

Renata Struzik, źródło: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności