fbpx

Polska musi zwrócić UE ponad 35 mln euro

Komisja Europejska wystąpiła w dniu 26 lutego do 22 państw członkowskich o zwrot 414 mln euro z wydatków na WPR. Polska musi zwrócić do unijnej kasy kwotę 35,1 mln euro. Decyzja zwrotu odnosi się do nienależnie wypłaconych kwot z funduszy unijnej polityki rolnej. Część pieniędzy od członków Wspólnoty UE już odzyskała.

Polska została obciążona kwotą 34,452 mln euro, za uchybienia w zarządzaniu systemem wczesnych emerytur w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) oraz 659 tys. euro – jako kara za opóźnienia w płatnościach oraz uchybienia w kontrolach bezpośrednich, administracyjnych i księgowych.
 
Wśród 22 państw, których dotyczy zwrot, największej wpłaty musi dokonać Wielka Brytania. Kwota 111,7 mln euro ma być zwrócona ze względu na uchybienia w systemie identyfikacji działek rolnych i systemie informacji geograficznej (LPIS-GIS), rozpatrywaniu wniosków, administracyjnych kontrolach krzyżowych oraz kontrolach na miejscu w odniesieniu do pomocy obszarowej. Na drugim miejscu są Włochy, obciążone kwotą 48,3 mln euro, za naruszenia zasady wzajemnej zgodności: niedostateczną kontrolę kilku wymogów podstawowych w zakresie zarządzania, trzy nieokreślone zasady dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska oraz niewłaściwe stosowanie sankcji. Trzecia co do wielkości kwota zwrotu dotyczy Hiszpanii, która musi zwrócić 40,6 mln euro, za niedociągnięcia w zarządzaniu i kontroli refundacji wywozowych: niewłaściwe kontrole ex ante w zakresie wołowiny, uchybienia w prowadzeniu kontroli bezpośrednich, niewystarczające kontrole produkcji i zapasów cukru oraz uprzedzanie eksporterów o kontrolach bezpośrednich.

Za zarządzanie większością płatności w ramach wspólnej polityki rolnej odpowiadają państwa członkowskie; na nich ciąży również obowiązek przeprowadzania kontroli. Jednak Komisja Europejska przeprowadza rocznie ponad 100 audytów, podczas których sprawdza, czy państwa członkowskie odpowiednio prowadzą kontrole i usuwają niedociągnięcia. 

EG
McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.