fbpx
Strona głównaWiadomościZ krajuPolska: Mniej zbóż ozimych, ale za to w lepszej kondycji

Polska: Mniej zbóż ozimych, ale za to w lepszej kondycji

Według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego w tym roku powierzchnia zasiewów zbóż ozimych jest mniejsza od ubiegłorocznej (po uwzględnieniu powierzchni zaoranej w wyniku uszkodzeń zimowych) i wynosi około 4,4 mln ha.

Jest mniejsza o około 3,1 proc. niż wynosiła powierzchnia zasiewów w poprzednim sezonie wegetacyjnym, w tym: pszenicy ozimej ponad 2,1 mln ha, żyta około 0,8 mln ha, jęczmienia ozimego około 0,3 mln ha, pszenżyta ozimego około 1,2 mln ha.

Jak podaje GUS, straty zimowe i wiosenne w powierzchni zasiewów zbóż ozimych były niewielkie i wynosiły dla: jęczmienia ozimego i mieszanek zbożowych ozimych po ok. 0,2 proc., pszenicy ozimej, jęczmienia ozimego i pszenżyta ozimego po ok. 0,1 proc.

Z oceny przeprowadzonej w I dekadzie maja 2022 r. przez rzeczoznawców terenowych GUS wynika, że stan zasiewów zbóż ozimych jest lepszy od ubiegłorocznego.

– Stan zbóż ozimych oraz rzepaku i rzepiku ozimego oceniono na 3,8 stopnia kwalifikacyjnego, tj. o 0,1 stopnia kwalifikacyjnego wyżej niż ocena ubiegłoroczna – informuje GUS.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.