Polska krajem wolnym od choroby Aujeszkyego

Tuczniki żywione paszą mokrą

Podlaska Izba Rolnicza wnioskuje do Bogdana Konopki – Głównego Lekarz Weterynarii o  uznanie całej Polski za kraj urzędowo wolny od choroby Aujeszkyego.

Zgodnie z decyzją Komisji Nr 2008/185/WE w celu przemieszczenia świń do regionu urzędowo wolnego od choroby Aujeszkyego muszą być m.in. przeprowadzone badania laboratoryjne potwierdzające, że przemieszczane zwierzęta są wolne od wirusa choroby, które są finansowane ze środków własnych rolników.

W Polsce zgodnie z decyzją KE uznane za wolne od choroby Aujeszkyego są następujące regiony: augustowski, białostocki, Białystok, bielski, hajnowski, moniecki, sejneński, siemiatycki, sokólski, suwalski i Suwałki.

Jak podkreśla PIR wpisanie tych regionów województwa podlaskiego do decyzji KE spowodowało, że świnie z pozostałych regionów Polski oraz regionów UE, które nie są wolne od choroby Aujeszkyego aby mogły zostać wwiezione, muszą spełnić dodatkowe wymogi.

Do regionu uznanego za wolny od wirusa choroby Aujeszkyego mogą być wprowadzane tylko świnie pochodzące ze stad o statusie stada urzędowo wolnego od wirusa choroby Aujeszkyego położonego w regionie : wolnym od wirusa choroby Aujeszkyego, prowadzącym program zwalczania choroby Aujeszkyego (nie uznanym za wolny), pod warunkiem, że świnie te przed wprowadzeniem do regionu wolnego zostaną poddane 2 badaniom serologicznym w kierunku choroby Aujeszkyego z ujemnym wynikiem badań.

Odstęp między badaniami powinien wynosić przynajmniej 30 dni, przy czym drugie badanie jest wykonane do 15 dni przed transportem.

– Rolnicy kategorycznie nie chcą kupować świń z Danii czy Francji. W związku z powyższym, a także z aktualną sytuacją na rynku trzody chlewnej należy pilnie podjąć starania, aby Komisja Europejska uznała całą Polskę jako wolną od choroby Aujeszkyego lub niezwłoczne uruchomić program ze środków budżetu krajowego lub UE umożliwiający rekompensowanie obligatoryjnych badań laboratoryjnych potwierdzających, że przemieszczane zwierzęta są wolne od wirusa – mówi  Grzegorz Leszczyński, prezes Podlaskiej Izby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności