fbpx

Polska krajem wolnym od choroby Aujeszkyego

Podlaska Izba Rolnicza wnioskuje do Bogdana Konopki – Głównego Lekarz Weterynarii o  uznanie całej Polski za kraj urzędowo wolny od choroby Aujeszkyego.

Zgodnie z decyzją Komisji Nr 2008/185/WE w celu przemieszczenia świń do regionu urzędowo wolnego od choroby Aujeszkyego muszą być m.in. przeprowadzone badania laboratoryjne potwierdzające, że przemieszczane zwierzęta są wolne od wirusa choroby, które są finansowane ze środków własnych rolników.

Samasz loteria - baner

W Polsce zgodnie z decyzją KE uznane za wolne od choroby Aujeszkyego są następujące regiony: augustowski, białostocki, Białystok, bielski, hajnowski, moniecki, sejneński, siemiatycki, sokólski, suwalski i Suwałki.

Jak podkreśla PIR wpisanie tych regionów województwa podlaskiego do decyzji KE spowodowało, że świnie z pozostałych regionów Polski oraz regionów UE, które nie są wolne od choroby Aujeszkyego aby mogły zostać wwiezione, muszą spełnić dodatkowe wymogi.

Do regionu uznanego za wolny od wirusa choroby Aujeszkyego mogą być wprowadzane tylko świnie pochodzące ze stad o statusie stada urzędowo wolnego od wirusa choroby Aujeszkyego położonego w regionie : wolnym od wirusa choroby Aujeszkyego, prowadzącym program zwalczania choroby Aujeszkyego (nie uznanym za wolny), pod warunkiem, że świnie te przed wprowadzeniem do regionu wolnego zostaną poddane 2 badaniom serologicznym w kierunku choroby Aujeszkyego z ujemnym wynikiem badań.

Odstęp między badaniami powinien wynosić przynajmniej 30 dni, przy czym drugie badanie jest wykonane do 15 dni przed transportem.

– Rolnicy kategorycznie nie chcą kupować świń z Danii czy Francji. W związku z powyższym, a także z aktualną sytuacją na rynku trzody chlewnej należy pilnie podjąć starania, aby Komisja Europejska uznała całą Polskę jako wolną od choroby Aujeszkyego lub niezwłoczne uruchomić program ze środków budżetu krajowego lub UE umożliwiający rekompensowanie obligatoryjnych badań laboratoryjnych potwierdzających, że przemieszczane zwierzęta są wolne od wirusa – mówi  Grzegorz Leszczyński, prezes Podlaskiej Izby.

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.