fbpx

Polska Demeter z Hortulusa

W dniu 17.11.2011 r. w Brukseli odbyła się oficjalna ceremonia rozdania nagród w konkursie Nagroda za innowację dla rolniczek”, zorganizowana przez Komitet COPA European Farmers. Do konkursu nominowano 22 projekty z UE, których autorkami były kobiety. Z Polski był zgłoszony tylko jeden projekt. Spośród nominowanych, nagrodzono 3 projekty.”

Podczas ceremonii, nagrody wręczył Komisarz UE ds. rolnictwa i obszarów wiejskich Dacian Ciolos.
Nagrodę główną otrzymała Ann Moore z Irlandzkiej Organizacji Rolników, za innowacyjne gospodarstwo ze 190 krowami żywiącymi się głównie trawą. Przyznano również dwie nagrody za specjalne osiągnięcia. Pierwszą nagrodę specjalną otrzymała Stefania Corrocher z włoskiej organizacji rolniczej Coldiretti, za wielofunkcyjne gospodarstwo, które zajmuje się produkcją ekologiczną i prowadzi agroturystykę.

Drugą nagrodę za specjalne osiągnięcia otrzymała Iwona Bigońska z Dobrzycy pod Koszalinem, za innowację w 75-hektarowym gospodarstwie rolnym, w skład którego wchodzi Szkółka Roślin Ozdobnych, Centrum ogrodnicze, oraz Ogrody Tematyczne, które są największą atrakcją. Projekt Pani Iwony Bigońskiej został zgłoszony przez Krajową Radę Izb Rolniczych.

Po raz pierwszy Polka otrzymała tak znaczącą nagrodę. Konkurencja była bardzo silna, wszystkie 22 projekty były bardzo dobre i wg Komisarza ds. rolnictwa UE Daciana Ciolosa, trudno było dokonać wyboru.
Komisarz Dacian Ciolos zauważył, że działalność Iwony Bigońskiej wpływa na tworzenie dziedzictwa przyrodniczego i kształtowanie krajobrazu poprzez produkcję olbrzymiej gamy roślin ogrodowych (2300 gatunków i odmian), które produkowane są na wolny rynek oraz wykorzystywane do tworzenia i zakładania ogrodów tematycznych w Dobrzycy. W ogrodach tych odbywa się edukacja społeczna i przyrodnicza. Jest to nieliczny z projektów, gdzie produkcja rolna nie polega na bezpośredniej konsumpcji, produkty tej działalności pozostają trwale w krajobrazie, tworząc dziedzictwo przyrodnicze.
Komisarz ds. rolnictwa UE Dacian Ciolos zaznaczył, że kobiety odgrywają kluczową rolę w rozwoju rolnictwa w Europie, oraz że UE będzie inwestować w motywowanie kobiet do innowacyjnych działań w rolnictwie.

Nagroda za innowację została wprowadzona po to, by pokazać znaczącą rolę kobiet pracujących w rolnictwie na obszarach wiejskich.
Już starożytni Grecy docenili wkład kobiety w rozwój i utrzymanie równowagi gospodarstw wiejskich – to właśnie kobietę uczynili ważnym patronem. Demeter była boginią rolnictwa, ogrodnictwa, ziarna i zbiorów. Była strażniczką rogu obfitości.

Nagroda za innowację dla rolniczek, przyznawana przez Komisję Kobiet Komitetu COPA, ma na celu zwrócenie uwagi na obszary, w których kobiety wykazały się wiedzą ekspercką w wykorzystaniu nowych metod i nowych technologii oraz podkreślenie korzyści z działań kobiet dla rolnictwa. Ma na celu również promowanie stosowania dalszych innowacyjnych, konkurencyjnych praktyk. Nagroda przyznawana jest co dwa lata.

Ogrody Tematyczne Hortulus są licznie odwiedzane przez turystów, młodzież szkolną, wycieczki krajowe i zagraniczne. Rocznie jest to ok. 150 tys. osób.
Ogrody Tematyczne w Dobrzycy doczekały się opracowania w postaci albumu: Hortulus – Ogrody Marzeń – Marzenie Spełnione” autorstwa właścicielki ogrodów Iwony Bigońskiej, został wydany przewodnik po ogrodach: “Hortulus – Sekrety Ogrodów” oraz inne pozycje wydawnicze takie jak: “Ogrody z Księżycem – Kalendarz Księżycowy Ogrodnika 2012”, liczne pocztówki i mapy.
Hortulus w Dobrzycy powstał w 1922 r. Obecnie zajmuje powierzchnię 75 hektarów. W Hortulusie pracuje ok. 100 pracowników, oraz studenci i młodzież szkolna odbywająca praktyki.

Hortulus to:
Szkółka Roślin Ozdobnych Hortulus
Szkółka produkuje ponad 2300 odmian i gatunków krzewów iglastych, liściastych, pnączy, a także pełną kolekcję bylin oraz ziół. Produkcja szkółkarska prowadzona jest w uprawie pojemnikowej oraz w gruncie na powierzchni ok. 40 hektarów. Szkółka położona jest 7 km od morza Bałtyckiego, wykorzystuje walory klimatyczne strefy 7B, która sprzyja uprawie gatunków wrażliwych na przemarzanie. Główny profil produkcji to krzewy zimozielone liściaste jak irgi, berberysy, ogniki, laurowiśnie, bluszcze oraz unikalna kolekcja rzadkich gatunków dla hobbystów i koneserów, w tym pełny asortyment bylin wykorzystywanych w założeniach ogrodów naturalistycznych. Szkółka zaopatruje w materiał rośliny liczne centra ogrodnicze w całej Polsce oraz firmy urządzające tereny zieleni.
Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy
Ogrody zorganizowane są na powierzchni 5 hektarów, udostępnione są do zwiedzania. Ogrodów jest 28, w tym ogrody związane ze środowiskiem takie jak: wodny, leśny, skalny, ogrody użytkowe: warzywny, ziołowy, ogrody związane z kulturą i architekturą: ogród francuski, japooski, ogród w stylu Gaudiego, ogrody zmysłów: ogród romantyczny biały, lila-róż, ogród śródziemnomorski purpury i ognia, ogród w stylu romantycznym żółto-niebieski oraz ogrody cienia. Atrakcyjne również są ogrody zmysłu powonienia: ogród zapachu i oryginalne rosarium. Na uwagę zasługuje wiele aranżacji i zakątków ogrodowych.
Ogród odwiedza rocznie ok. 150 tys. gości z kraju i zza granicy, są to osoby indywidualne lub grupy zorganizowane. Na potrzeby turystów zorganizowano również Caffebar Barwinek , który serwuje potrawy z wykorzystaniem ziół i warzyw z ogrodu.
Market Ogród i Galeria
Od 2000 r. sprzedaż artykułów ogrodniczych i do domu i ogrodu, zorganizowano w przestronnej nowoczesnej hali. Z czasem ofertę poszerzono o sztukę polską wykonaną przez polskich artystów, możliwą do kupienia za przystępną cenę. W markecie do kupienia jest literatura związana bezpośrednio z architekturą ogrodową i ogrodnictwem, oraz liczne wydawnictwa ogrodów Hortulus.
Centrum Ogrodnicze
Centrum prowadzi sprzedaż głównie materiału szkółkarskiego wyprodukowanego przez szkółkę Hortulus, oferta uzupełniana jest również przez materiał pochodzący z innych polskich i zagranicznych szkółek. W związku z tym w sprzedaży znajduje się pełna gama zarówno podstawowych jak i unikalnych gatunków roślin.
Edukacja
W Hortulusie odbywają się liczne praktyki uczniów szkół ogrodniczych, studentów ogrodnictwa i architektury oraz praktyki doktoranckie. Do ogrodów przyjeżdżają grupy młodzieży szkolnej, które uczestniczą w zajęciach dydaktycznych. Powodzeniem cieszą się zajęcia edukacyjne dla osób dorosłych. W 2011 r. zakończyła się egzaminem państwowym półtoraroczna szkoła, której uczniowie uzyskali zawód ogrodnik. Szkoła powstała we współpracy z Urzędem Pracy oraz Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Boninie.
Ekologia
W ogrodach tematycznych Hortulus utworzono ścieżkę ekologiczną “Rośliny i zwierzęta, symbioza dająca życie”. Ścieżka ma na celu pokazać rośliny, które warto posadzić w ogrodzie, a których nasiona i owoce poza wartością dekoracyjną mogą być także pożywieniem dla ptaków i innych zwierząt. Wybrano 25 gatunków roślin, wszystkie je można obejrzeć w ogrodach. Rośliny te przedstawione są na mapie wydanej przy współpracy Starostwa Powiatowego w Koszalinie.
W 2010 r. uruchomiono wiatrak o mocy 75 kW. Prąd z tego odnawialnego źródła energii wykorzystywana jest na potrzeby gospodarstwa.
Nagrody i wyróżnienia
Rok 2011
“Perła w koronie województwa zachodniopomorskiego” laureat plebiscytu organizowanego przez Zachodniopomorską Regionalną Organizację Turystyczną
“Kobieta aktywna powiatu koszalińskiego” tytuł nadany Pani Iwonie Bigooskiej przez Radę Powiatową Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej
odznaczenie przez ARiMR Szczecin za ideę aktywnej absorpcji środków pochodzących z UE.
Rok 2010
wyróżnienie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w konkursie “Sposób na sukces” za najlepsze działania kreujące przedsiębiorczość i nowe miejsca pracy na terenach wiejskich
dyplom od Wojewody Zachodniopomorskiego za edukację przyrodniczą.
Rok 2009
odznaka honorowa nadawana przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi “Zasłużony dla rolnictwa”
jedno z czołowych miejsc w konkursie organizowanym przez Głos Koszaliński pt.: “Asy regionu”
zaproszenie właścicielki PPHU Hortulus do encyklopedii biograficznej “Who is who?” wersja polska.
Rok 2008
wyróżnienie w konkursie “Twoje miejsce na długi weekend” organizowanym przez PAP
wyróżnienie od Starosty Koszalińskiego za działalność na rzecz ochrony środowiska
III miejsce w konkursie na “Najlepszy Produkt Turystyczny Pomorza Środkowego”
nagroda Starosty Koszalińskiego za gospodarczą i społeczną działalność na rzecz rozwoju Powiatu Koszalińskiego a także za wkład w ochronę środowiska.
Rok 2007
“Turystyczny Produkt Roku”, wyróżnienie Polskiej Organizacji Turystycznej, nagroda ogólnopolska
I miejsce, “Najlepszy produkt Turystyczny Pomorza Środkowego”
nagroda od Starosty Koszalińskiego za osiągnięcia gospodarcze i promocyjne
Medal Europejski dla albumu “Hortulus, Ogrody marzeń” w wersji dwujęzycznej w kategorii produkt.
Rok 2005
Medal Europejski dla Ogrodów Tematycznych Hortulus w Dobrzycy w kategorii usługa
Krajowy Wicemistrz Agroligi.
Rok 2004
Wojewódzki Mistrz Agroligi,województwa zachodniopomorskiego
gratulacje od prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego za znalezienie się w gronie laureatów prestiżowego konkursu Agroliga 2004.
Rok 2003
Mistrz Agroligi z terenu ODR Koszalin
Wojewódzki Wicemistrz Agroligi.
Rok 1998
ODR Barzkowice, Agro Pomerania, wyróżnienie w kategorii “Najlepsza reklama towarów, usług i technologii”
Rok 1995
ODR Stare Pole “Najlepsze stoisko na targach”.
ODR Koszalin “Najlepsze stoisko na targach”.
McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.