fbpx
Strona głównaPozostałePolska bez eternitu

Polska bez eternitu

Pod nowym, zdrowym, pięknym dachem zamieszka Pani Halina Brylak z Wieruszowa, zwyciężczyni zakończonego właśnie konkursu Dach eternitowy wymienimy Ci na Braasa zdrowy”, zorganizowanego przez firmę Monier. Główną nagrodą w konkursie była wymiana azbestowego pokrycia dachowego na nowy dach, wykonany z dachówki cementowej Braas. Wygraną Pani Halinie zapewnił pomysł na hasło reklamowe “Na dachówkę Braas zmienisz tylko raz!”. N”

Braas prowadzi aktywne działania edukacyjne i informacyjne wspierające akcję usuwania szkodliwych pokryć dachowych wykonanych z azbestu. Materiał ten był szczególnie popularny w latach 70. Niestety, w naszym kraju nadal nietrudno znaleźć taki dach na budynkach gospodarczych i domach mieszkalnych. Obecnie, stosowanie eternitu jest zabronione w większości rozwiniętych krajów świata i trwa akcja usuwania go z budynków. Rozpad płyt eternitowych następuje po 20-50 latach od wyprodukowania, a w do tego czasu następuje proces pylenia i wypłukiwania szkodliwych włókien. Dlatego z wymianą eternitowych pokryć dachowych trzeba się spieszyć. Braas propaguje wiedzę na temat szkodliwości pokryć eternitowych, a w szczególności stara się doradzić właścicielom domów, jak bezpiecznie usunąć niebezpieczny materiał z dachu – utylizacją materiałów azbestowych zajmują się wyspecjalizowane firmy, które wiedzą, jak zgodnie z przepisami zabezpieczyć szkodliwy materiał.<img src=http://www.wrpnowe.home.pl/fotomoje/braas.jpg align=right width=200

Braas nie pierwszy raz zaangażował się w tego typu akcję – dwa lata temu konkurs na wymianę dachu pokrytego azbestem prowadzony był wspólnie z miesięcznikiem Murator”. Wierząc, że kropla drąży skałę, a o szkodliwości azbestowych dachów warto ciągle przypominać, Braas zorganizował konkurs pod własnym szyldem. W ramach konkursu dystrybuowano w gminach materiały informacyjne dotyczące szkodliwości pokryć eternitowych oraz informatory doradzające, jak wymienić pokrycie dachu na zdrowe i trwałe. Nie zabrakło także informacji, jakie instytucje finansowe mogą udzielić wsparcia kapitałowego na ten cel. Przed Panią Haliną Brylak wymiana dachu na nowy, wykonany z dachówki cementowej Braas Celtycka w kolorze brązowym.

Źródło:Monika Błaszczak
Foto: archiwum firmy Monier S.A.
opr. MS/Wrp.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.