Polscy strażacy „Najtwardsi” ze wszystkich!

W Toruniu w dniach 27–29 czerwca emocje sięgnęły zenitu! Najlepsi strażacy z Polski i Świata już po raz piąty ubiegali się o tytuł „Najtwardszego Strażaka” oraz „Najtwardszego z Najtwardszych”! W V jubileuszowych Mistrzostwach „Toughest Firefighter Alive Husqvarna Poland 2013” najcenniejsze tytuły zdobyli Polacy: Marcin Zdziebło z Krakowa oraz Paweł Hess z Bielska-Białej.

Prawie 300 strażaków przystąpiło do rywalizacji o tytuł „Najtwardszego Strażaka” oraz „Najtwardszego z Najtwardszych” TFA Husqvarna Poland 2013. Toruńska starówka gościła reprezentantów z 11 państw: między innymi z Polski, Czech, USA, Kanady i Niemiec. Przez trzy dni najlepsi ze świata zmagali się w dwóch formułach. Najpierw wszyscy przystąpili do startów w Firefighter Combat Challenge (FCC), następnie 182 najlepszych zakwalifikowano do Toughest Firefighter Alive (TFA). Najmłodszy uczestnik zawodów miał zaledwie 19 lat, a najstarszy 54. – Niezmiernie cieszy fakt, iż zawody Toughest Firefighter Alive Husqvarna Poland przyciągają z roku na rok coraz większe rzesze uczestników oraz towarzyszących im kibiców. Wszyscy zastanawialiśmy się, czy po raz piaty Marcin Zdziebło obroni tytuł Najtwardszego Strażaka? Okazało się, że w tym roku to Polacy byli najlepszymi! Marcin Zdziebło – obronił tytuł, natomiast Paweł Hess okazał się Najtwardszym z Najtwardszych! Bardzo mocno kibicowaliśmy wszystkim uczestnikom – obserwując ich trud, wysiłek oraz poświęcenie, ale szczególną sympatię kibiców zdobyły dwie kobiety – Anja Hartmann i ulubienica publiczności z ubiegłego roku – Annaelle Baechtel – podsumowała tegoroczne zmagania Marta Winiarek-Miętus, Rzecznik Prasowy Mistrzostw TFA Husqvarna Poland 2013.
Najtwardsi podczas TFA Husqvarna Poland 2013
Tytuł „Najtwardszego z Najtwardszych” otrzymał Paweł Hess, który zwyciężył w łącznej klasyfikacji TFA oraz FCC i to on, przez kolejny rok będzie nosił ten zaszczytny tytuł. Zwycięzcą kategorii OPEN, czyli ogólnej klasyfikacji bez względu na wiek w ramach formuły TFA, został już piąty raz Marcin Zdziebło z jednostki Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, potwierdzając swoją mistrzowską formę. Wszystkie konkurencje wykonał w czasie 7 min i 05 sek. Wykonanie tych samych konkurencji zajęło nawet ponad 30 min niektórym z zawodników. Wielu z nich osiągnęło czasy pomiędzy 8 a 10 min. Marcin Zdziebło otrzymał tytuł „Najtwardszego Strażaka TFA Husqvarna Poland 2013” oraz pamiątkowy topór. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody. W klasyfikacji drużynowej najlepsza okazała się drużyna z Czech. Ich łączny rezultat to: 23 min 08 sek. Byli oni o 10 sek. szybsi od polskiej drużyny ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie (23 min. 18 sek.). – Mistrzostwa zakończone, emocje już powoli opadają. Ale my chcemy przedłużyć te chwile, jakie przeżywaliśmy razem ze strażakami. Symbolem tegorocznych jubileuszowych Mistrzostw jest limitowana, dedykowana wyłącznie dla strażaków, edycja pilarki z prowadnicą ozdobioną pamiątkowym logotypem TFA Husqvarna Poland. Aby dowiedzieć się więcej  o tej jubileuszowej akcji, strażacy mogą odwiedzić specjalnie utworzoną stronę www.tfaedition.pl. Raz jeszcze gratulujemy wszystkim uczestnikom odwagi i umiejętności oraz dziękujemy za piękną walkę fair play i zapraszamy za rok! – powiedział Krzysztof Wardęga, dyrektor zarządzający Husqvarna Poland. 
Przebieg Mistrzostw TFA Husqvarna Poland 2013
W ramach formuły FCC (27-28.06) do wykonania zawodnicy mieli 5 niezwykle ciężkich dyscyplin przeprowadzonych w rygorystycznych przepisach regulaminowych. Czas na ich wykonanie to maksymalnie 4 minuty. Strażacy mieli za zadanie: wbiec na 12 m wieżę, wciągnąć pakiet węży, uderzeniami młota przesunąć 70-kilogramowe obciążenie po wyznaczonym poziomym torze, pokonać slalom oraz przeciągnąć napełnioną linę gaśniczą oraz podnieść i przeciągnąć  80-kilogramowego manekina tyłem na dystansie ok. 30 m. Wszystkie te czynności musieli wykonać w pełnym umundurowaniu oraz masce tlenowej. 
Zwycięzcą tej kategorii został Leonard Jeff z USA, który na pokonanie wszystkich konkurencji potrzebował zaledwie 1 min 32 sek. Urbanavicius Laurinas z Litwy zajął II miejsce. Na III miejscu uplasował się Polak Paweł Hess, tracąc do zwycięzcy tylko 4 sek. 
182 najlepszych zawodników z FCC zakwalifikowało się do sobotniej, finałowej formuły TFA. Konkurencje w ramach TFA wymagają dużej sprawności fizycznej, wytrzymałości i siły, które w zawodzie strażaka potrzebne są na co dzień. Po raz pierwszy ta formuła była wykonywana w pełnym umundurowaniu, co bardzo utrudniło wykonywanie zadań. Zawodnicy mieli do wykonania następujące zadania:
  1. Rozwinąć i podłączyć dwie linie wężowe do motopompy oraz zwinąć linie wężowe i złożyć je do skrzynek. Dodatkowo konkurencja wykonywana była w aparacie ochronnym dróg oddechowych.
  2. Uderzyć 100 razy 6-kilogramowym młotem w specjalnie przygotowaną konstrukcję, przebiec przez drewniany tunel z obciążeniem rąk do 15 kg, następnie podnieść i przenieść 70 kg manekina na odcinku 50 metrów, a w ostatnim etapie wejść i przeskoczyć przez 3 metrową ściankę. 
  3. Przystawić dwie drabiny o długości ponad 4,5 metra do ściany, pokonać schody na 12-metrowej wieży  wnosząc 15 kg obciążenia, a następnie wciągnąć węże na szczyt tej wieży za pomocą liny. W ostatnim etapie zawodnicy muszą znieść obciążenia z wieży i przykręcić element gaśniczy do prądownicy. Dla utrudnienia konkurencja wykonywana jest w aparacie ochronnym dróg oddechowych. 
  4. W ostatnim etapie zawodnicy muszą zaliczyć 300 metrowych bieg z wężami gaśniczymi, a następnie wejść na 40 metrową wieżę, po wąskiej zabytkowej klatce schodowej – w aparacie ochronnym dróg oddechowych.
Formuła TFA została podzielona na trzy kategorie wiekowe: M18 (od 18-34 lat), M35 (od 35–44 lat), M45 (45 lat i więcej) oraz na kategorię OPEN. W kategorii M18 najlepszy okazał się Paweł Hess z wynikiem 7 min 10 sek. II miejsce zajął Pavlić Domen z czasem 7 min 19 sek., a III miejsce: Krzysztof Plesner, który osiągnął wynik 7 min 38 sek.  
Zwycięzcą kategorii M35 został Marcin Zdziebło uzyskując 7 min 05 sek. II miejsce należało do Joachima Posanza z Niemiec (Najtwardszy z Najtwardszych z 2012 roku), który Mistrzostwa ukończył w czasie 7 min 26 sek. Ostatnie miejsce na podium w tej kategorii należało do Tomasza Rogozińskiego, któremu udało się wywalczyć czas 7 min 49 sek. W najstarszej kategorii wiekowej zwycięzcą został Gerd Muller z czasem 9 min 35 sek. Tylko o 4 sekundy gorszy okazał się Josef Vlk, III miejsce należało do Polaka, Zbigniewa Miciaka, który osiągnął czas 9 min 50 sek. 
Zwycięzcą kategorii OPEN, czyli ogólnej klasyfikacji bez względu na wiek, został kolejny raz Marcin Zdziebło (7 min 5 sek.) z jednostki Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie zachowując jednocześnie tytuł: „Najtwardszego Strażaka TFA Husqvarna Poland 2013”. II miejsce zajął Paweł Hess (7 min 10 sek.) a na III stanął Pavlić Domen, tracąc 14 sek. do zwycięzcy. 
Tytuł „Najtwardszego z Najtwardszych” otrzymał Paweł Hess, który zwyciężył w łącznej klasyfikacji TFA oraz FCC. 
W klasyfikacji drużynowej najlepsza okazała się drużyna z Czech. Ich wynik to: 23 min 08 sek. II miejsce zajęli reprezentanci Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie. (23 min 18 sek.). Na III miejscu uplasowała się drużyna z Komendy Miejskiej PSP w Gdyni (23 min 30 sek.).
Swoimi umiejętnościami mogli wykazać się także mali strażacy – w piątek i sobotę najmłodszych widzów gościło MINI TFA Husqvarna Poland dla dzieci, podczas którego mogły poczuć smak prawdziwej pracy strażaka oraz sprawdzić swoją odwagę pokonując tory przeszkód pod okiem strażaków z PSP. 
(mat, źródło: Husqvarna)