Polscy producenci dostaną wsparcie w związku z rosyjskim embargiem

8. sierpnia br. opublikowano rozporządzenie zmieniające dotychczas obwiązujące przepisy z poprzedniego roku – ustanawiające tymczasowe nadzwyczajne środki wsparcia producentów niektórych owoców i warzyw.

W związku z przedłużeniem embargo, które Rosja niedawno ogłosiła (do sierpnia 2016 r.) nadal występuje poważne zagrożenie wystąpieniem zakłóceń na rynku, które mogą spowodować znaczny spadek cen spowodowany dalszą niedostępnością bardzo ważnego dla unijnego eksportu rynku.
Komisja Europejska zdecydowała się zatem przedłużyć okres stosowania mechanizmu wsparcia dla pewnych ilości produktów określonych we wspomnianym już wyżej rozporządzeniu. Pomoc finansowa Unii została przedłużona o rok w odniesieniu do wszystkich poniżej przedstawionych produktów oraz ze względu na wywóz sezonowy brzoskwinie i nektaryny również zostały po raz pierwszy objęte wsparciem.

Podobnie jak przed rokiem obliczeń ilości przydzielonych każdemu państwu członkowskiemu dokonano na podstawie poziomu wywozu produktów do Rosji w ciągu trzech lat poprzedzających wprowadzenie zakazu, dostosowując je do poziomu wykorzystania przez producentów w każdym państwie członkowskim nadzwyczajnych środków wsparcia udostępnionych im dla tych produktów w ubiegłym roku. Według tych obliczeń, Polska dostanie największe wsparcie wśród unijnych krajów dla producentów jabłek i gruszek oraz pomidorów, marchwi, papryki słodkiej i ogórków. Zyskają również polscy wytwórcy winogron i śliwek oraz brzoskwiń i nektaryn.
Renata Struzik, źródło: FAMMU/FAPA