fbpx
Strona głównaWiadomościPolscy naukowcy opracowali szybki test na ASF

Polscy naukowcy opracowali szybki test na ASF

Polska firma z Olsztyna specjalizująca się w dziedzinie biotechnologii opracowała szybki test do obecności antygenu wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). Obecnie Polski Związek Łowiecki wraz z Głównym Inspektoratem Weterynarii oraz Państwowym Instytutem Weterynaryjny  uczestniczy w badaniach przydatności tego  testu w walce z ASF.

– Badania terenowe obejmują wykonanie testów na 500 dzikach pozyskanych przez myśliwych. Badania przeprowadzone zostaną w wybranych punktach przechowywania tusz dzików położonych na terenie województwa Lubelskiego, Mazowieckiego, Podkarpackiego, Podlaskiego oraz Warmińsko Mazurskiego. W badaniach uczestniczyć będą również Zakłady Higieny Weterynaryjnej właściwe dla Zarządów Okręgowych PZŁ, z terenu których pochodzić będą tusze dzików brane do badań – informuje Polski Związek Łowiecki.

Jak się dowiedzieliśmy, ich celem  jest wdrożenie szybkiego testu diagnostycznego do zastosowania bezpośrednio w terenie przez myśliwych, oraz służby weterynaryjne tak aby maksymalnie skrócić czas oczekiwania na wynik badania w celu wykrycia wirusa ASF oraz eliminowanie rozprzestrzeniania się choroby, oraz szybszy obrót tuszami pozyskanych dzików.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.