Polscy naukowcy opracowali szybki test na ASF

Matthieu Petiard, unsplash.com

Polska firma z Olsztyna specjalizująca się w dziedzinie biotechnologii opracowała szybki test do obecności antygenu wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). Obecnie Polski Związek Łowiecki wraz z Głównym Inspektoratem Weterynarii oraz Państwowym Instytutem Weterynaryjny  uczestniczy w badaniach przydatności tego  testu w walce z ASF.

– Badania terenowe obejmują wykonanie testów na 500 dzikach pozyskanych przez myśliwych. Badania przeprowadzone zostaną w wybranych punktach przechowywania tusz dzików położonych na terenie województwa Lubelskiego, Mazowieckiego, Podkarpackiego, Podlaskiego oraz Warmińsko Mazurskiego. W badaniach uczestniczyć będą również Zakłady Higieny Weterynaryjnej właściwe dla Zarządów Okręgowych PZŁ, z terenu których pochodzić będą tusze dzików brane do badań – informuje Polski Związek Łowiecki.

Jak się dowiedzieliśmy, ich celem  jest wdrożenie szybkiego testu diagnostycznego do zastosowania bezpośrednio w terenie przez myśliwych, oraz służby weterynaryjne tak aby maksymalnie skrócić czas oczekiwania na wynik badania w celu wykrycia wirusa ASF oraz eliminowanie rozprzestrzeniania się choroby, oraz szybszy obrót tuszami pozyskanych dzików.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności