Polscy młodzi rolnicy wśród stu liderów

Wybrano uczestników konferencji Youth Ag-Summit. W sierpniu w stolicy Australii spotka się 100 młodych liderów z 33 krajów. Polskę będą reprezentować Magdalena Rojek i Daniel Kasprowicz.

Future Famers Network Australia oraz Bayer CropScience poinformowały o 100 delegatach w wieku od 18 do 25 lat z 33 krajów, których zaproszono do udziału w drugim globalnym kongresie Youth Ag-Summit. Odbędzie się ona pod hasłem „Jak nakarmić głodną planetę” w stolicy Australii w dniach 24-28 sierpnia 2015 roku.

Otrzymaliśmy niespełna dwa tysiące esejów z całego świata, co świadczy o dużym zainteresowaniu problemem głodu na naszej planecie. Jakość nadesłanych prac była doskonała, a przedstawione w nich wyzwania i rozwiązania podkreślają, że wydarzenia takie jak Youth Ag-Summit stanowią świetną okazję do prowadzenia dyskusji – podkreślił Georgie Aley, przewodniczący Future Farmers Network Australia. – Wraz z naszym partnerem, współorganizatorem wydarzenia, Bayer CropScience, z niecierpliwością czekamy na sierpniowy przyjazd delegatów do Canberry – dodał.

Kandydaci mogli nadsyłać zgłoszenia od października do stycznia 2015 roku. Zgłoszenia miały obejmować eseje pisemne o długości 1500 słów, przedstawiające zarys stanowiska autora oraz przemyślenia dotyczące zasadniczych przyczyń braku bezpieczeństwa żywnościowego oraz jego konsekwencji dla rosnącej liczby ludności. Łącznie wpłynęły 1932 prace od autorów z 87 krajów – to doskonały wynik, pokazujący pasję i drzemiące w młodych ludziach zainteresowanie problemami żywności i rolnictwa.

Wierzymy w potrzebę zaangażowania młodych liderów w działania mające na celu poszukiwanie w rolnictwie trwałych rozwiązań stanowiących odpowiedź na coraz większe ogólnoświatowe zapotrzebowanie na bezpieczną i zdrową żywność. Wydarzenie Youth Ag-Summit to okazja do poszerzenia horyzontów dzięki spotkaniu z ludźmi z całego świata. To także okazja do dalszego osobistego rozwoju i zdobycia nowej wiedzy przez młodych liderów – zaakcentował Liam Condon, prezes Bayer CropScience.

Nadesłane prace pisemne ocenili wysoko wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści, którzy sprawiedliwie przyznawali punkty za oryginalne pomysły. Prezentując szereg wnikliwych spostrzeżeń na temat bezpieczeństwa żywnościowego na świecie, kandydaci poruszyli takie tematy, jak marnowanie żywności, lokalne produkty rolne, edukacja i znajomość praktyk rolniczych – wszystkie te motywy zostaną uwzględnione przy opracowywaniu programu konferencji.

Delegaci (w tym również z Polski) oraz 33 towarzyszących im mentorów spotka się w stolicy Australii, by nawiązać nowe kontakty, posłuchać wypowiedzi zaproszonych prelegentów oraz wziąć udział w debatach, dyskusjach, pracach grupowych i wizytach w firmach. Celem spotkania, jaki postawiono przed młodymi liderami, jest znalezienie nowatorskich, trwałych i wykonalnych rozwiązań problemu głodu.

Podczas szczytu, delegaci omawiać będą pomysły mające na celu postęp w rolnictwie na całym świecie. Celem tej współpracy jest wypracowanie możliwych do realizacji koncepcji, które delagaci wprowadzą w swoich krajach w ramach własnych działań i pracy zawodowej.

Youth Ag-Summit to ogólnoświatowa konferencja dla młodych liderów, której celem jest inspiracja i nawiązywanie kontaktów wśród kolejnego pokolenia specjalistów pracujących w rolnictwie. Podczas szczytu stu młodych liderów w wieku od 18 do 25 lat z całego świata dzieli się ze sobą swoimi spostrzeżeniami i uczestniczy w otwartym dialogu na jeden z najpoważniejszych tematów: jak nakarmić głodną planetę? Konferencja Youth Ag-Summit jest częścią Programu Edukacji Rolniczej (Agricultural Education Program); jej celem jest zwiększanie świadomości w zakresie żywności i rolnictwa na całym świecie.

Renata Struzik, za: Bayer Crop Science