fbpx

Polowania na wzór niemiecki – skuteczny sposób na redukcję dzików

Myśliwska etyka zakłada nadrzędność zachowania odpowiedniej liczebności populacji zwierząt nad odstrzałem. Jest dużo racji w tym stwierdzeniu, ale w przypadku wirusa ASF u dzików jesteśmy w sytuacji wyjątkowej i należy podjąć wyjątkowe działania. Mamy do czynienia z wirusem, który nie działa tak szybko, aby poprzez kolejne zarażenia populacja dzików redukowała się samoczynnie do poziomu umożliwiającego wyciszenie wirusa w środowisku.

Zdaniem Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej jeśli nie ma innej możliwości pozbycia się wirusa ASF z populacji dzików jak tylko poprzez jej rozgęszczenie, to utrzymywanie populacji na obecnym poziomie nie jest racjonalne. Dlatego zdaniem hodowców świń w przypadku polowań na dziki racjonalne byłoby wprowadzenie dodatkowych ułatwień lub czasowe zawieszenie niektórych obowiązujących przepisów, co pozwoliłoby na skuteczną walkę z wirusem ASF.

– Widzimy potrzebę umożliwienia przeprowadzania spontanicznych polowań na dziki podczas żniw przy pracujących maszynach rolniczych podobnie jak ma to miejsce w Niemczech. Konsekwencją wprowadzenia polowań na dziki w czasie żniw powinno być zniesienie obowiązku zgłaszania polowań zbiorowych do władz lokalnych na 14 dni przed ich terminem. Prace polowe zależą od warunków pogodowych, a obowiązek zgłaszania polowań z dużym wyprzedzeniem stanowi barierę synchronizacji polowań z prowadzonymi pracami polowymi. W Niemczech polowania prowadzone są z pojazdów mechanicznych lub zaczepionych do niech przyczep. Co stoi na przeszkodzie, aby podobne rozwiązania wprowadzić w naszym kraju? Ponadto, aby polowania zbiorowe podczas żniw były skuteczne, należałoby dopuścić używanie celowników optycznych o krotności większej niż 3 – mówi Aleksander Dargilewicz , dyrektor zarządzający KZP – PTCH.

W ocenie związkowców mało racjonalny wydaje się również obowiązek przechowywania tusz dzików w chłodniach w strefach ASF. Jak podkreśla KZP – PTCH tusze po pobraniu próbek do badań w kierunku ASF powinny być niezwłocznie utylizowane.

Źródło: KZP – PTCH

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.