fbpx
Strona głównaPozostałePOLICE dostały 7,5 mln złotych z funduszy europejskich

POLICE dostały 7,5 mln złotych z funduszy europejskich

Police otrzymają 7,5 mln złotych z Unii Europejskiej na inwestycję w instalację do suszenia siarczanu żelazawego. Dofinansowana inwestycja związana jest z realizowaną przez Police rozbudową instalacji do produkcji bieli tytanowej.

Jak poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wniosek Spółki o przyznanie dofinansowania na budowę instalacji do suszenia siarczanu żelazawego został zatwierdzony do realizacji. Środki na ten cel pochodzić będą z Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, lata 2004-2006 i będzie to 50 proc. nakładów inwestycyjnych. Wartość całego zadania wynosi 15 mln zł. Drugą połowę sfinansuje Spółka z własnych środków.

Inwestycja ma być w 80 procentach zrealizowana w 2007 roku, a zakończona w pierwszej połowie 2008 roku, tak aby Police mogły oferować większe ilości tego produktu, którego przybędzie w związku z realizowaną rozbudową instalacji do produkcji bieli tytanowej z 40 tys. ton do 65 tys. ton rocznie.

Siarczan żelazawy jest produktem powstającym właśnie podczas procesu produkcji bieli tytanowej. Dzięki nowej inwestycji siarczan, który już teraz znajduje się w ofercie produktowej Polic (w postaci mokrej), będzie przetwarzany w siarczan suchy, który jest wykorzystywany w branży cementowej. Od 2005 roku weszła w życie unijna dyrektywa zakładająca konieczność zmniejszania agresywności cementu (jego właściwości parzących i możliwości powodowania alergii) przez redukcję zawartego w nim chromu. Jest to możliwe dzięki dodaniu do cementu suchego siarczanu żelazawego.

Odbiorcami transportowanego w cysternach siarczanu mają być cementownie. Docelowa wydajność polickiej instalacji będzie wynosić 40 tys. ton rocznie, a przychody z tytułu tego produktu sięgną ok. 10 mln złotych rocznie.

Jest to już drugi (od 2005 roku) projekt realizowany przez POLICE ze środków unijnych. Na początku stycznia w Spółce ruszył wart 1,4 mln złotych program szkoleń finansowany ze środków z Europejskiego Fundusz Społecznego.


Rzecznik prasowy Z.Ch. Police” – Piotr Wachowicz.

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.