fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychPole do dalszych obniżek cen zbóż (nie) istnieje. Jakich cen możemy się...

Pole do dalszych obniżek cen zbóż (nie) istnieje. Jakich cen możemy się spodziewać pod koniec 2023 roku?

Uważamy, że ze względu na utrzymującą się napiętą sytuację popytowo-podażową i nadal wysoką niepewność związaną z wojną w Ukrainie, przestrzeń do dalszych silnych obniżek jest ograniczona – czytamy w rozdziale dotyczącym zbóż w najnowszej Agro Mapie – cokwartalnej analizie sektorowej banku Credit Agricole.

Wg analizy, ze względu na znaczne zapasy zbóż z poprzedniego sezonu trudno spodziewać się, aby tegoroczne słabsze jakościowo i i niższe zbiory wywarły większy wpływ na ceny w kraju.

– W efekcie, prognozujemy, że ceny pszenicy i kukurydzy w Polsce wyniosą odpowiednio ok. 92 zł/dt i 85 zł/dt na koniec 2023 r. i ok. 105 zł/dt i 90 zł/dt na koniec 2024 r. Czynnikiem ryzyka dla naszej prognozy są warunki agrometeorologiczne wśród kluczowych światowych producentów i eksporterów zbóż – czytamy w Agro Mapie.

Najnowsza analiza wskazuje m.in. na rosnącą produkcję zbóż w tym sezonie przede wszystkim ze względu na wzrost zbiorów kukurydzy. Ma się ona zwiększyć do 2283,8 mln ton wobec 2236,9 mln ton w zeszłym sezonie, co oznacza wzrost o 2,1%, przy czym zbiory kukurydzy mają być wyższe o 5,1%. Niższe za to będą zbiory jęczmienia o 6,4% oraz pszenicy o 0,4%.

Konsumpcja zbóż zwiększy się do 2269,8 mln t wobec 2235,7 mln t w sezonie 22/23 (+1,5%), a spożycie będzie niższe od produkcji; spadnie do 598,2 mln t wobec 595,3 mln t w sezonie 22/23 (+0,5%) (dane USDA).

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.