Polak na węgierskim dachu

Niedawno polscy dekarze mieli okazję zobaczyć jak w węgierskiej fabryce produkuje się betonowe dachówki marki Braas. Nie ma w tym nic dziwnego, bo przecież Grupa Monier to jeden z największych na świecie koncernów produkujących dachówki i akcesoria dachowe, więc ma fabryki nie tylko wPolsce, Niemczech, Brazylii czy USA. Oprócz zwiedzania Paryża Wschodu”, czyli Budapesztu uczestnicy mieli okazję udoskonalić swoje umiejętności wszkole dekarskiej w Veszprem.”

Monier wraz z firmą Axiom z Bielska-Białej, autoryzowanym dystrybutorem systemów dachowych Braas iRuppCeramika, zorganizował wdniach 15-17 października szkolenie dla 25 osób, dekarzy i pracowników firmy Axiom, na terenie Węgier. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili zakład produkcyjny Bramac, który mieści się w Veszprem. Jeszcze tego samego dnia w pobliskiej szkole dekarskiej odbyło się kilkugodzinne szkolenie teoretyczne ipraktyczne pt. Reviva – trudne elementy na dachu”.

– Warto jeździć na tego typu szkolenia, ponieważ oprócz wiedzy merytorycznej oraz praktycznej zdobywamy kontakty, poznajemy ludzi i firmy, które także zajmują się wykonawstwem dachów, gdzie przy okazji można omówić i podzielić się doświadczeniami – poleca Daniel Goldman, dekarz iwłaściciel firmy “Goldprofil” z okolic Tarnowskich Gór. – Dekarstwem zajmuję się od sześciu lat i nie było to pierwsze dekarskie szkolenie, na którym byłem. Wyjazd na Węgry był jednak wyjątkowy, ponieważ został połączony z wycieczką krajoznawczą i możliwością zapoznania procesu technologicznego oraz zobaczenia linii produkcyjnej dachówek betonowych.

– Wiedza zdobyta na szkoleniach produktowych jest przydatna nie tylko dekarzom – dodaje Adam Kościelnik kierownik katowickiego oddziału firmy Axiom. – Będąc handlowcem warto znać produkt zkażdej strony, tak by właściwie doradzić klientowi. Wyjazd na Węgry pozwolił mi kompleksowo zapoznać się z procesem produkcji dachówek betonowych oraz ze specyfiką modelu Reviva, która wyglądem przypomina podwójną karpiówkę i można ją układać tylko w łuskę.

Uczestnicy wyjazdu oprócz poznawania profesjonalnych tajemnic układania dachówki Braas Reviva zwiedzili także Budapeszt i słynący z gorących źródeł Savar. Znalazł się także czas na poznawanie okolicznego folkloru i kosztowanie regionalnych win…