Polacy produkują mało śmieci

Statystyczny obywatel UE w 2008 roku wyprodukował 524 kg odpadów komunalnych. Polak – zaledwie 320 kg, podaje analiza Eurostatu. Niższym wynikiem mogą pochwalić się tylko Czesi (306 kg). Najwięcej śmieci produkują Dania (802 kg), Cypr (770 kg) i Irlandia (733kg). Najmniej – obok Polski i Czech – Łotwa (331 kg) i Słowacja (328 kg).

40% unijnych odpadów komunalnych wywieziono na wysypiska bądź zakopano w ziemi, 20% spalono, 23% poddano recyklingowi, 17% kompostowano. Pod tym względem Polska wypada już nieco gorzej – zaledwie 1% krajowych odpadów został spalony, 9% trafiło do recyklingu, a 4% – na kompost. Problem z odzyskiwaniem i ekologiczną utylizacją odpadów mają także inni nowi członkowie UE: Litwa, Łotwa, Rumunia czy Bułgaria (tu 100% śmieci trafia na wysypiska).
Najniższy wskaźnik zakopywania bądź składowania śmieci na wysypiskach zanotowały Niemcy i Holandia (1%), Szwecja i Austria (3%), Dania (4%) i Belgia (5%).
Autorzy raportu zauważają, że tak różne wyniki w poszczególnych krajach są efektem różnych zachowań konsumpcyjnych. Ponadto, choć miało to mniejsze znaczenie, niektóre kraje wliczyły w statystyki śmieci produkowane nie tylko przez gospodarstwa domowe, ale też małe przedsiębiorstwa i instytucje publiczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności