Pola Klasy S(yngenta) – fotogaleria

W czerwcu Syngenta przygotowała kolejną już edycję Pola Klasy S, podczas której rolnicy mają okazję mogą zobaczyć poletka doświadczalne, a na nich ocenić skuteczność programów ochrony Syngenta oraz sprawdzić kolekcje odmian zbóż i rzepaku ozimego.

W dniach 11-12 czerwca w miejscowości Rogóźno Zamek (woj. kujawsko-pomorskie) odbyło się jedno z takich spotkań.W jego trakcie, przybyli na miejsce uczestnicy zostali oprowadzeni po poletkach przez przedstawicieli firmy. O rzepaku opowiedział Piotr Ptasiewicz. Jak podkreślił, jego odmiana ma bardzo duże znaczenie w uprawie. Rolnicy powinni zwracać uwagę zarówno na ich odporność na choroby, jak też na przystosowanie do warunków meteorologicznych, czy charakterystyki gleb na ich terenie. Niezwykle istotne są też zabiegi, które zastosujemy, czy regulacja wzrostu. – Najważniejsze, żeby rzepak dobrze przezimował i był przy ziemi, czyli tu istotną rolę odgrywają zabiegi skracania – tłumaczył Piotr Ptasiewicz. – Następnie wiosną stosujemy insektycydy, a później znowu regulatory wzrostu i fungicydy – wymieniał. Przy zastosowanej na poletkach ochronie i nawożeniu, rzepak prezentował się wyjątkowo okazale. Szczególnie, że w tym roku uprawy są narażone na dodatkowy stres, jakim jest susza.

Przemysław Urbaniak zaprezentował odmiany rzepaku, w tym odporne, między innymi na kiłę kapustnych, jak Alister (pierwsza w Polsce zarejestrowana odmiana odporna na tę chorobę) i Alistorm (jej następca). – Już wkrótce pojawi się kolejne nowości, odmiana Florida F1, czy Stilo, która w Polsce ma być dostępna w następnym roku. Godny uwagi jest również rzepak Gladius F1, czy Vapiano o dużej zdrowotności i małej podatności na wyleganie. Dostępne są na rynku już od kilku lat – podkreślał Urbaniak.

Na poletkach doświadczalnych można było również zobaczyć odmiany pszenicy i dowiedzieć się o stosowanych w niej zabiegach. Janusz Malanowski przedstawiał kolejno działanie herbicydów Syngenty, między innymi nowego Axial 50, szczególnie w zwalczaniu miotły zbożowej i owsa głuchego. Dodatkowo, można było również sprawdzić stosowane zabiegi regulatorami wzrostu i fungicydami. Jak podkreślał Marcin Bednarczyk, w ochronie przed chorobami, równie ważny jest odpowiedni dobór odmiany. I tu, przykładowo polecał on odmianę Taras, wyjątkowo odporną na fuzariozę.

Nowe odmiany jęczmienia przedstawił zgormadzonym Jerzy Grzesiek. Odmiany Hyvido, czyli Hobbit, Galation, Zzoom i Wootan to nowe odmiany proponowane przez Syngentę, z czego Jerzy Grzesiek poleca szczególnie dwie ostatnie. Wspomniał on również o Akademii Jęczmienia Hybrydowego i Klubie 10 ton – programach Syngenty, w których rolnicy mogą uczestniczyć, zyskując dzięki temu dodatkowe możliwości.
Tak samo, jak w przypadku pozostałych poletek, tak i tutaj zastosowane były odpowiednie programy ochronne, o których opowiedział Jarosław Rawski.

Poza prezentacją poletek, zaprezentowano również wyniki badań nad zachowaniem kropli cieczy podczas różnych prędkości przejazdu opryskiwaczy. Po wysłuchaniu specjalistów z Instytutu Ochrony Roślin, wniosek nasuwał się jeden: najlepszym rozwiązaniem jest wolniejszy przejazd maszyną i opryskiwanie większymi kroplami cieczy – te mniejsze są łatwiej znoszone przez wiatr, szczególnie przy większej prędkości opryskiwacza, przez co rośliny na polu nie są pokryte równomiernie. Konkretne techniki opryskiwania zostały zaprezentowane również w praktyce.
Na miejscu można było również zobaczyć pokaz opryskiwacza marki Horsch, dowiedzieć się o znaczeniu owadów zapylających i roślin miododajnych dla współczesnego rolnictwa oraz przekonać się, jak istotna jest kolejność mieszania preparatów stosowanych w uprawach.
Za nami już większość zaplanowanych spotkań, pozostała jedynie ostatnia lokalizacja – Rolpol w Łęczynie (woj. zachodniopomorskie) 23. czerwca.

Renata Struzik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności