Pol-Agra Północy

Szepietowo – mała miejscowość w województwie podlaskim w dniach 28-29 czerwca 2008 r. stała się rolniczą stolicą Polski. Na rozległym, idealnie nadającym się do organizacji wystaw terenie Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zorganizowano XV Regionalną Wystawę Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym. N

Impreza miała charakter wystawienniczo-szkoleniowy, inicjowała i promowała postęp w hodowli zwierząt, a także prezentowała najnowsze technologie. Wystawa oraz imprezy jej towarzyszące były okazją do oceny osiągnięć w hodowli, produkcji oraz w przetwórstwie.
Ponad 100 tysięczne grono zwiedzających przyciąga z roku na rok rosnąca oferta wystawiennicza. Można tu, bowiem zobaczyć i kupić m.in.: zwierzęta hodowlane, setki najprzeróżniejszego sprzętu rolniczego renomowanych firm oraz pasze, nawozy i środki ochrony roślin. Podczas wędrówki po ogromnym terenie Podlaskiego Ośrodka, wspaniale przygotowanym do organizacji tak dużej imprezy, można zakupić ogrodowe rośliny ozdobne, produkty spożywcze regionalnych producentów, a także odpocząć i zaspokoić głód w wielu punktach gastronomicznych.
Jednakże najważniejszym punktem imprezy, przyciągającym tłumy zainteresowanych, jest komisyjna ocena zwierząt. Podczas tegorocznej wystawy 128 hodowców przedstawiło do oceny: bydło, konie, owce, trzodę i drób, w liczbie łącznie 303 zwierząt.
Wszyscy wystawcy otrzymali nagrody pieniężne zachęcające do wzmożonej pracy hodowlanej oraz udziału w przyszłych wystawach, a zdobywcy tytułów championa oraz v-ce championa dodatkowo, zaprojektowaną specjalnie dla celów tejże Wystawy statuetkę Wigora”.
Różnorodnych atrakcji w Szepietowie nie brakuje. Poza konkursem można było zobaczyć kuce, kozy, szynszyle, nutrie, króliki, gęsi suwalskie, kury ozdobne, gołębie i egzotyczne alpaki, zwierzęta z rodziny wielbłądowatych, zamieszkujące Amerykę Południową. Zaprezentowano także krowy białogrzbiete oraz szkocką rasę bydła highland, znaną z długiego owłosienia, które chroni ją przed mrozami. Bydło te ma niewielkie wymagania pokarmowe i zjada wszelką roślinność dzikich łąk i nieużytków.
Wszystkich zainteresowanych wypoczynkiem na świeżym powietrzu zachęcam do obejrzenia następnej Regionalnej Wystawy w Szepietowie, która jest miejscem odwiedzin tysięcy hodowców, rolników, miłośników zwierząt oraz rodzin z dziećmi.

Ewa Jastrzębska/UWM Olsztyn
Foto: Zdobywca tytułu Championa Wystawy – Wigim (po Gourmet od Wigilia po Wang) w grupie polskich ogierów zimnokrwistych, wystawca Marcin Szarejko z Zabłudowa