Pokazy maszyn w Inowrocławiu

W dniach 28 – 30 maja na terenie lotniska Aeroklubu Kujawskiego odbyło się szkolenie dealerów Lemken i JF-Stoll. Z tej okazji w jednym miejscu znalazły się maszyny będące obecnie w ofercie handlowej tych firm. Na zakończenie, w dniu 31 maja br. odbył się otwarty pokaz pracy maszyn dla zaproszonych rolników.

W trakcie pokazu można było obserwować i pracować maszynami uprawowymi Lemken, JF-Stoll i APV. Wszystkie firmy zaprezentowały sprzęt z tzw. górnej półki pracujących w realnych warunkach.

Sprzęt zielonkowy” JF-Stoll operował na areale około 60 ha. W pokazie prezentowano kosiarki GX 9005 oraz GTX 12005. Maszyny te posiadają wydajność sięgającą 20 ha/h, tak, więc powierzchnia, na jakiej odbywał się pokaz była odpowiednia dla przejazdów z prędkością sięgającą 40 km/h. Większość kosiarek tej firmy wyposażona była w kondycjonery pokosu. Dodatkowo zaprezentowano nagrodzoną na targach Agritechnica (Hanower/Niemcy) zgrabiarkę R1405, Oraz ładowacz czołowy z systemem samopoziomowania elementu roboczego.

Maszyny Lemken, w ocenie widzów pracowały jak na poligonie. Do prac uprawowych wyznaczony był bowiem fragment lotniska nie uprawiany od kilkudziesięciu lat. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pługi – siedmiokorpusowy EuroDiamant z zabezpieczeniami sprężynowymi non-stop i odkładnicami ażurowymi, oraz EurOpal 8X. Po przejeździe pługów, pracę rozpoczęły agregaty uprawowe Compact Solitair 9 plus oraz Solitair 9. Co warto zauważyć, praca maszyn odbywała się na glebie 1 klasy, bardzo zbitej i zleżałej. Tym samym walory maszyn ją uprawiających były w pełni eksponowane. Przejazd maszyn Lemken zakończyły opryskiwacze EuroTrain z belką aluminiową oraz Albatros z belką stalową.

Na uprawioną ziemię wjechał również agregat do uprawy łąk i zakładania użytków zielonych firmy APV. Jest to brona łąkowa z nabudowanym siewnikiem pneumatycznym. Urządzenie to doskonale nadaje się do wysiewu poplonów, rekultywacji i zakładania użytków zielonych.

Wszystkie maszyny poruszały się za ciągnikami Valtra i Case. Valtra zaprezentowała bogatą ofertę ciągników od modeli o mocy 100 do 250 koni mechanicznych.

Po pokazie każdy chętny mógł samodzielnie zająć miejsce w kabinie ciągnika i wykonać jazdy próbne.

W imprezie oprócz firm, które prezentowały maszyny w pracy, udział wzięło kilku dodatkowych wystawców, wzbogacając ofertę dla zwiedzających. Firma KSM Trading z Nowogardu (woj. zachodniopomorskie) diler maszyn rolniczych, zaprezentowała przyczepę do transportu zboża o ładowności 14 ton z systemem samowyładowczym i lejem wysypowym o nazwie Montenegro oraz przyczepę samozaładowczą do drzewa marki Palms. Gamę swoich produktów pokazał IKH dealer fińskich narzędzi i miniładowaczy AVANT ze Żnina (woj. kujawsko-pomorskie). Firma P.P.H.U. “Bogdan”z Bolesławowa (woj. pomorskie) promowała swój sztandarowy produkt – Użyźniacz Glebowy UGmax. Na pokazach swoje wyroby zaprezentował także Zakład Materiałów Budowlanych “Promax” specjalizujący się w produkcji płyt styropianowych z Pakości k. Inowrocławia. Urozmaiceniem pokazów była ekspozycja pięknych samochodów, które pokazał AutoStyl dealer marki Ford z Inowrocławia.

Pokaz maszyn przyciągnął wielu rolników, którzy mogli obejrzeć pierwszoligowe produkty znanych i cenionych producentów maszyn. Świetny teren do pokazów maszyn w pracy, dobre położenie, wiele udanych kontraktów no i rewelacyjna pogoda sprawiły, że impreza w Inowrocławiu będzie najprawdopodobniej organizowana cyklicznie.


Organizatorami pokazów były Wiadomości Rolnicze Polska oraz Aeroklub Kujawski.
Redakcja WRP