fbpx

Pojawiły się szkodniki na oziminach

Radzimy udanie się na plantacje roślin ozimych, w celu oceny sytuacji fitosanitarnej. Na południu Polski koniecznie trzeba rozpocząć zwalczanie groźnych szkodników zbóż i rzepaku. Masowo pojawiły się chrząszcze słodyszka rzepakowego i skrzypionek. Niezwykle liczne są także pchełki – smużkowana i źdźbłowa, które intensywnie żerują na liściach zbóż.

Samasz loteria - baner

Słodyszek rzepakowy jest jednym z najgroźniejszych szkodników, które mogą wystąpić w uprawach rzepaku. Największa jego szkodliwość przypada na fazę tzw. „zielonego pąka”(BBCH 51). Szkody na niechronionych plantacjach rzepaku mogą sięgać do 75%. Najlepszym sposobem zwalczania tego szkodnika jest zastosowanie odpowiedniego insektycydu w momencie przekroczenia progu jego ekonomicznej szkodliwości. Próg ekonomicznej szkodliwości to jeden chrząszcz na jedną roślinę w stadium zwartego kwiatostanu, a 3-5 chrząszczy na jedną roślinę w stadium luźnego kwiatostanu.

Skrzypionki w zbożach najliczniej występują w pszenicy ozimej i jęczmieniu jarym. Największe szkody powodują larwy skrzypionek, które pojawiają się od początku do końca strzelania w źdźbło. Skrzypionki redukują powierzchnię asymilacyjną liści plonotwórczych. Jest to dla roślin szczególnie niebezpieczne w okresach suszy. Straty ekonomiczne powodowane inwazją skrzypionek mogą być wysokie, a strata plonu głównego może dochodzić do 30-40%. Zaleca się stosowanie ochrony po przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości tego owada w fazie liścia flagowego, tj. 1-1,5 larwy na źdźbło dla zbóż ozimych oraz 0,5-1 larwy na źdźbło dla zbóż jarych.

 

Chrząszcz skrzypionki zbożowej
Chrząszcz skrzypionki zbożowej
Palemkowate objawy żerowania pchełek – zeskrobywanie górnej skórki liścia
Żerujące pchełki na liściu pszenicy – wyjadanie miękiszu
Żerujący chrząszcz pchełki – zeskrobywanie skórki liścia

Wszystkie zdjęcia wykonano 9.04.2019 r.

Baner SDF
Baner webinarium konopie
Najpopularniejsze artykuły

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.