fbpx

Pogrom. 34 ogniska ASF, 10 651 świń wybitych. Czy wielkość hodowli ma znaczenie?

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu 31 ogniska ASF, ale wykaz zamieszczony przez Główny Inspektorat Weterynarii wskazuje ich 34. Łączna liczba świń w tym wykazie to 10 651 sztuk. Większość ognisk stwierdzono w stadach liczących do 500 sztuk.

Samasz loteria - baner

34 ogniska na mapie ASF 2024

Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat, w którym poinformował o wykryciu 31 ogniska ASF w roku 2024. Zostało ono stwierdzone 31 lipca w miejscowości Potrzanowo, gm. Skoki woj. wielkopolskie; utrzymywano tam 72 świnie.

Wykaz zamieszczony na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii podaje jeszcze 3 ogniska ASF:  

  1. w Sławnie, gm. Kiszkowo, woj. wielkopolskie – 2 sierpnia, 766 świń

  1. w Studzieńcu, gm. Rogoźno, woj. wielkopolskie – 4 sierpnia, 23 świnie

  1. w Głuszynie, gm. Poznań, woj. wielkopolskie – 4 sierpnia, 13 świń.

 Czy wielkość hodowli ma znaczenie?

Większość (choć niewielka) hodowli, w których wykryto ASF, liczyła mniej niż 100 świń – to 18 ognisk. W 12 z nich utrzymywano mniej niż 50 świń.

W 8 hodowlach stada liczyły od 100 do 500 świń; w 8 utrzymywano pow. 500 sztuk świń, w tym tylko w dwóch pow. 1000 świń – w jednej 1784, w drugiej 2771.

Podsumowując – z 34 hodowli, w których wykryto ogniska ASF, 26 to stada liczące do 500 sztuk. Pozostałe 8 to hodowle, w których utrzymywano pow. 500 świń.

Syngenta - baner corner

22 ogniska stwierdzono w woj. wielkopolskim – w 12 z nich było poniżej 100 świń. 6 ognisk stwierdzono w warmińsko-mazurskim, 2 w zachodniopomorskim, 2 w lubelskim, 1 w mazowieckim, 1 w pomorskim.

Wszystkie – z wyjątkiem jednego – ogniska występują na obszarach objętych ograniczeniami. Poza obszarami wystąpiło ognisko w mc. Chrustowo, gm. Ujście, woj. wielkopolskie; utrzymywano tam 568 świń.

rdynii się udało – może warto poprosić o radę?

Minister Czesław Siekierski spotykając się z rolnikami w całym kraju powtarza: “konieczne jest ustalenie, jakie działania należy podjąć, żeby odbudować pogłowie trzody chlewnej i zahamować rozprzestrzenianie się ASF”. Powiedział to np. podczas ostatniego spotkania z członkami Zarządu Związku Gmin Wiejskich (31 lipca).

Może warto by było sięgnąć po doświadczenia Sardynii?  W artykule pt. Myśliwi, bioasekuracja, nadzór – czyli jak na Sardynii wyeliminowano ASF pisaliśmy o tym, że na tej włoskiej wyspie ASF-u nie ma już od 2019 r. Co ciekawe, cytowany w artykule prof. Pulina powiedział, że “pozostają przeciwciała u starszych świń – kiedy te świnie zostaną uśmiercone lub padną śmiercią naturalną, cała wyspa z pewnością zostanie uznana za wolną”. Wydaje się więc, że tam nie wybija się stad, gdzie wykryto wirusa, a przecież Włochy bez wątpienia należą do Unii Europejskiej, więc chyba obowiązują tam te same przepisy? 

Agromix baner gif

Baner Bayer Conviso one
Baner Danko Alegoria
Baner webinarium konopie
Baner agroshow

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.