fbpx

Pogoda opóźnia zbiory

Niesprzyjające warunki pogodowe opóźniają zbiór zbóż, a także mogą negatywnie wpłynąć na jakość ziarna. Jednocześnie rolnicy w oczekiwaniu na dalszy wzrost cen wstrzymuj się na razie ze sprzedażą. Mała podaż zbóż z tegorocznych zbiorów oraz wzrost cen na rynkach zagranicznych, jak podaje ARR, przyczyniły się do zwiększenia dynamiki wzrostu cen zbóż na rynku krajowym.

W pierwszych dniach sierpnia przeciętna cena skupu pszenicy konsumpcyjnej osiągnęła poziom 624 zł/t, tj. o 8% wyższy niż w ostatnim tygodniu lipcaj i o ok. 13% wyższy niż przed miesiącem, jak wynika z danych MRiRW. Żyto konsumpcyjne podrożało średnio do 424 zł/t, tj. odpowiednio o 14% i o 16% w porównaniu do poprzedniego tygodnia i początku lipca. Jęczmień paszowy w tym okresie przeciętnie skupowano po 506 zł/t, tj. o 14% drożej niż tydzień wcześniej i o 23% drożej niż przed miesiącem.

Aktualne ceny zbóż podstawowych są o kilkadziesiąt procent wyższe niż przed rokiem, pomimo mniejszego zaawansowania żniw niż w tym samym okresie ubiegłego roku, W porównaniu do notowań sprzed roku żyto konsumpcyjne zdrożało o 50%, jęczmień paszowy o 42%, a pszenica konsumpcyjna o 32%.

Najbardziej stabilną sytuację wykazuje rynek kukurydzy. Na początku sierpnia za ziarno kukurydzy płacono 625 zł/t, tj. o 3% więcej niż tydzień wcześniej, o 6% więcej ni przed miesiącem i o 2% więcej niż w tym okresie 2009 r.

Na giełdach w kraju w drugim tygodniu sierpnia również notowano dalszy wzrost cen zbóż, a zwłaszcza pszenicy konsumpcyjnej. Na przykład na giełdzie Rolpetrol ceny transakcyjne pszenicy konsumpcyjnej osiągnęły średnio poziom 764 zł/t. Za pszenicę paszową uzyskiwano 650 zł/t, za jęczmień paszowy 565 zł/t, a za kukurydzę 680 zł/t.

Jak oceniają analitycy rynkowi, na wzrost cen zbóż na rynkach zagranicznych, poza szacunkami niższych niż w ub.r zbiorów i większego zużycia, duży wpływ miało wprowadzenie przez władze rosyjskie zakazu eksportu zboża na okres od 15 sierpnia do końca br. W ramach zawartej na początku br. unii celnej wprowadzenie takiego zakazu Rosja zaproponowała również Białorusi i Kazachstanowi. W tej sytuacji kraje importujące zboże z Rosji poszukują innych dostawców. Również Ukraina rozważa wprowadzenie restrykcji w eksporcie zbóż – w postaci kwot eksportowych.

Oprac. EG na podst. ARR, MRiRW, FAPA

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.