fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychPodwyżki cen zbóż na światowych giełdach na koniec tygodnia. Umowa zbożowa bez...

Podwyżki cen zbóż na światowych giełdach na koniec tygodnia. Umowa zbożowa bez Rosji?

Piątkowa sesja była pomyślna dla cen wszystkich zbóż po obu stronach Atlantyku. Drożały one na podobną skalę, choć najbardziej wzrosła cena rzepaku.

– Zawieszone działanie odprawy statków w korytarzu zbożowym przez stronę rosyjską, obawy pogodowe i wzrosty na rynkach zewnętrznych wsparły wyceny zbóż i oleistych w końcówce tygodnia – informuje serwis e-WGT.

Cena pszenicy na Matifie wzrosła o dokładnie tak jak kukurydzy o 3,25 EUR/t. W pierwszym przypadku jest to 224 (+1,47%), zaś w drugim 216,5 EUR/t (+1,52% w kontraktach na nowe zbiory). W Chicago ceny wzrosły o odpowiednio 1,35 i 2,78%.

Cena rzepaku poszła w górę o 6,75 EUR/t do 406,5 EUR/t.

W piątek minister polityki rolnej Ukrainy stwierdził, że pomimo trwania umowy zbożowej, w rzeczywistości na Morzu Czarnym “niewiele się dzieje”. Polityk ma na myśli oczywiście opóźnienia w kontrolach statków, o czym pisaliśmy m.in. tutaj: Na rosyjskie inspekcje czeka już 50 statków o łącznym tonażu 2,4 mln ton.

Jak informuje Agencja Reutera, minister zaproponował, aby jego rząd mógł zaoferować firmom gwarancje ubezpieczeniowe umożliwiające kontynuację żeglugi bez angażowania Rosji w umowę.

– Jeśli jesteśmy całkowicie zablokowani, co prawie faktycznie się stało, to przewoźnicy mogą przejść ten korytarz z gwarantowanym ubezpieczeniem od naszego rządu – stwierdził cytowany przez Reutera.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]