fbpx

Forma, terminy, mieszanie. Podstawowe zasady dolistnego dokarmiania roślin

Dokarmianie dolistne pozwala na szybkie dostarczenie w okresie wegetacji składników pokarmowych, zarówno w przypadku ich niedoboru w glebie, jak też utrudnionego pobierania. Podpowiadamy, jakie są podstawowe zasady dolistnego dokarmiania roślin.

Dolistnie można wnosić makro- i mikroelementy, mając na uwadze fakt, że  makroelementy powinny być dostarczane głównie doglebowo. Dolistnie można  pokryć niewielkie potrzeby roślin w te składniki, zwłaszcza w K. W przypadku pozostałych (N, P, Mg i S) dokarmianie dolistne daje często korzystne rezultaty. Podczas zakupu nawozów należy zwracać uwagę nie tylko na cenę, ale też skład i zawartość składników, dostosowaną do wymagań pokarmowych roślin.

Koncentracja składnika i forma nawozu

Istotna jest też chelatyzacja mikroelementów metalicznych (Cu, Zn, Mn i Fe). Ich stosowanie w postaci soli (chlorków, siarczanów, fosforanów, azotanów), a zwłaszcza tlenków, powoduje 2-5 krotnie słabszą przyswajalność i efektywność zabiegu. Nawozy wieloskładnikowe nie zawsze dają zadowalające rezultaty, gdyż niektóre ze składników są zbędne, zaś niedoborowe występują w zbyt małym stężeniu. Wskazany jest więc dodatek pojedynczych, z większą koncentracją składnika.

Kilkukrotne opryskiwanie

Należy też mieć na uwadze fakt, iż lepszą przyswajalność zapewni wniesienie tej samej ilości składników w 2-3 opryskach, niż w jednej skoncentrowanej dawce. Powodem jest większe ryzyko ich toksyczności i słabsze wykorzystanie, zwłaszcza przy niesprzyjających warunkach pogodowych. Ważny jest także termin aplikacji. Zazwyczaj najlepsze efekty uzyskuje się w fazach intensywnego wzrostu i rozwoju rośliny.

Termin dokarmiania dolistnego

W zbożach od pełni krzewienia do wykłoszenia (2-3 opryski), w odstępach 10-14 dni. W rzepaku  po 5-10 dniach od ruszenia wiosennej wegetacji, następny po 10-14 dniach i kolejny w fazie zielonego zwartego pąka. Na plantacjach buraków, pierwszy oprysk należy wykonać, gdy rośliny wykształcą co najmniej 6 liści, następnie po 2-3 tygodniach oraz ostatni przed zakryciem międzyrzędzi, ewentualnie łącznie z fungicydem przeciwko chwościkowi buraka.

Na plantacjach ziemniaka dolistne dokarmianie warto połączyć z opryskami przeciwko zarazie. W takich sytuacjach zwykle nadrzędnym celem jest ochrona roślin przed zarazą, dlatego pod tym kątem należy ustalać termin oprysku. Łączne stosowanie obydwu preparatów zapewnia  skuteczniejszą ochronę. Wcześniej należy się upewnić czy nie ma przeciwwskazań do tworzenia takich połączeń.

Mieszanie nawozów dolistnych z fungicydami

W pierwszej kolejności, do wypełnionego w 2/3 wodą zbiornika opryskiwacza, wlewa się po włączeniu mieszadła roztwór mocznika, następnie siarczan magnezu (jednowodny ociepli roztwór) i  nawóz dolistny, zaś w ostatniej chwili przed wyjazdem w pole środek ochrony roślin, najczęściej fungicyd.

W przeliczeniu na 1 ha upraw polowych zaleca się 200-400 l roztworu cieczy roboczej. Zasadą jest by naniesiony roztwór równomiernie zwilżył roślinę, lecz nie  spływał z niej do gleby.  Najlepszy efekt z dokarmiania dolistnego uzyskuje się przy aplikacji roztworu w dni pochmurne oraz umiarkowanej temperaturze (12-18°C), w godzinach wieczornych.

Składniki pokarmowe z naniesionej cieczy przenikają do tkanek i komórek rośliny przez ektodesmy, czyli drobne pory, rozmieszczone w większej ilości na dolnej stronie liścia, z czym wiąże się lepsze wykorzystanie składników. Dlatego celowy jest drobnokroplisty oprysk opryskiwaczem z rękawem powietrznym, kiedy strumień powietrza i rozpylony roztwór wnika w łan roślin i dociera również do dolnej części łodyg i liści.

Zawartość składników w wybranych dolistnych nawozach uniwersalnych (w proc. wagowych)

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.