fbpx

Podkiełkowywanie i pobudzanie bulw ziemniaka

Podstawowym warunkiem uzyskania wysokich i dobrych jakościowo plonów ziemniaka są zdrowe sadzeniaki, pochodzące z plantacji kwalifikowanych, dlatego przeciętnie co 3-5 lat powinny być wymieniane. Przed wysadzaniem własnych, trzeba je przebrać, odrzucając porażone przez choroby, uszkodzone i zdeformowane.

Samasz loteria - baner

Sortowanie przed sadzeniem

Sadzeniaki powinniśmy posortować według wielkości na 2-3 frakcje, pamiętając by każdą wysadzać oddzielnie. Mniejsze bulwy sadzimy gęściej, większe rzadziej:

  • mniejsze (do 40 g) powinny być sadzone gęściej – co 20-25 cm w rzędzie,
  • średnie – uważane za optymalne (50-70 g), – co 30-35 cm,
  • największe (powyżej 70 g), mające z reguły najwięcej oczek na bulwie, zaleca się wysadzać co 40-45 cm w rzędzie.

Szerokość międzyrzędzi oscyluje zwykle od 62,5 do 90 cm. W węższych rozmieszczonych co 62,5 lub 67,5 cm,  zaleca się wysadzać niżej plonujące odmiany bardzo wczesne lub wczesne, zbierane przed zakończeniem okresu wegetacji. Odmiany późniejsze, lepiej plonujące (ponad 40 t/ha), powinny być wysadzane w szerszej rozstawie międzyrzędzi – co 75 lub 90 cm. Chodzi o to by wytworzone bulwy mieściły się w utworzonych redlinach, a nie wystawały nad powierzchnię gleby i zieleniały.

Dawniej większe bulwy sadzeniaków krojono na dwie lub więcej części. Podczas tego zabiegu należy pamiętać, by na każdej części była zbliżona liczba oczek, z których wyrastają następnie nadziemne pędy. Obecnie krojenie bulw  nie jest zalecane, głównie ze względu na możliwość przenoszenia chorób. Niemniej przy braku optymalnej wielkości sadzeniaków bywa praktykowane.

Co daje pobudzanie lub podkiełkowanie bulw

Przede wszystkim można je wcześniej wysadzić w pole, a ściślej  przy niższej temperaturze gleby (około 6°C na głębokości 10 cm), niż niepodkiełkowane (8°C). Dotyczy to głównie  odmian bardzo wczesnych i wczesnych, najczęściej podkiełkowywanych. Dzięki temu, a także przykryciu  pola agrowłókniną, można   przyspieszyć, przeciętnie o 3 tygodnie zbiory i uzyskać lepszą cenę.

Jednak na ogół lepsze wyniki daje  podkiełkowanie lub pobudzenie sadzeniaków odmian późniejszych. Zabieg ten ogranicza porażenie roślin przez patogena zarazy ziemniaka i innych chorób, stymuluje rozwój systemu korzeniowego, a w następstwie pobieranie wody i składników pokarmowych, co w konsekwencji istotnie zwiększa plony i ogranicza koszty walki z chorobami.

Jak prowadzić zabieg pobudzania i podkiełkowania bulw

Pobudzanie jest zabiegiem prostym, wymaga tylko zapewnienia rozsypanym sadzeniakom w przechowalni lub pomieszczeniu inwentarskim (w warstwie  do 50 cm), temperatury w granicach 10-15°C. Zazwyczaj po 10-15 dniach pojawiają się w ich oczkach białe 2-3 mm kiełki i wówczas  można je wysadzać w pole.

Podkiełkowanie jest zabiegiem bardziej pracochłonnym, ale przynosi lepsze efekty plonotwórcze (wzrost plonu o 10-20 proc., podczas gdy pobudzanie o 5-8 proc.). Wymaga przede wszystkim dostępu światła naturalnego lub sztucznego (10-12 godz. w ciągu doby). Zabieg rozpoczyna się na 3-5 tygodni przed planowanym terminem sadzenia. W ażurowych skrzynkach rozmieszcza się w 2-3 warstwach posortowane wcześniej sadzeniaki.

Skrzynki można ustawiać jedną na drugiej, zapewniając w miarę zbliżone warunki świetlne, cieplne (8-15°C) i dostęp powietrza o zwiększonej wilgotności (70-80 proc). Jeśli warunków świetlnych i innych, nie jesteśmy w stanie spełnić, skrzynki powinny być co pewien czas przestawiane.

Poza tym wskazane jest, by w początkowym okresie podkiełkowywania, temperatury były nieco niższe (8-10°C), podczas gdy w późniejszym okresie mogą być wyższe (do 15°C). Takie warunki cieplne i świetlne zapewniają wytworzenie w każdym oczku, w miarę równych 15-20 mm, grubych kiełków świetlnych. Dzięki temu podczas sadzenia nie powinny się obrywać.

Przy wyższych temperaturach w początkowej fazie kiełkowania, obserwuje się dominację kiełka wierzchołkowego, podczas gdy pozostałe wolniej się rozwijają. W takim przypadku zaleca się usunięcie tego kiełka, wówczas pozostałe będą się w miarę równomiernie rozrastały. Oczywiście  przy większej ilości bulw jest to zabieg pracochłonny i nie zawsze możliwy do przeprowadzenia.

Baner SFD - aktualizacja 29.10.2024

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.