fbpx
Strona głównaCenyPodaż ziarna wyhamowuje, ale ceny dalej lekko w dół: Ceny zbóż 23.05.2023

Podaż ziarna wyhamowuje, ale ceny dalej lekko w dół: Ceny zbóż 23.05.2023

Nowy tydzień przynosi dalsze niewielkie spadki cen zbóż na rynku krajowym pomimo wyhamowującej podaży. Cenom nie sprzyjają cały czas notowania na rynkach światowych.

Obecnie ceny pszenicy konsumpcyjnej w kraju nigdzie nie przekraczają poziomu 1 tys. zł za tonę. Wyjątkiem jest tylko kontrakt na dostawę do portów w lipcu- sierpniu, który jest wyceniany na 1015 zł za tonę. Ponadto jak informują skupujący osłabła podaż ziarna od mniejszych dostawców widziana w pierwszej połowie maja. W dużej części sprzedali oni już posiadane przez siebie zapasy.

Jeśli zaś chodzi o duże gospodarstwa to magazynują one w dalszym ciągu posiadane zapasy i prawdopodobnie będą się ich pozbywać w późniejszym terminie, gdyż kontrakty na odbiór zbóż w lipcu – sierpniu są o kilkanaście zł na tonie wyższe niż aktualnie oferowane ceny, a to przy dużych ilościach będzie robiło sporą różnicę w ostatecznym bilansie.

Wszystkie wspomniane powyżej czynniki sprawiają , że obecnie w kraju, wyłączając lipcowo – sierpniową dostawę do portów ceny wahają się w granicach 720 do 910 zł/t. Jeszcze gorsza jest sytuacja z pszenicą paszową, gdzie kupujący oferują stawki na poziomie nawet poniżej 700 zł. Najniższą ceną jaka jest obecnie oferowana to 650 zł/t a maksymalnie jest to 870 zł/t.

Z kolei stawki za jęczmień paszowy rozpoczynają się od 620 zł/t., a maksymalną stawką jest natomiast obecnie 840 zł. Nieco lepiej jest z jęczmieniem konsumpcyjnym, który wyceniany jest obecnie od 650 zł/t do nawet 1230 zł/t, ale i tu spadek jest widoczny. Na poziomach zbliżonych do jęczmienia paszowego utrzymują się obecnie stawki za pszenżyto i kupujący są skłonni płacić za nie od 610 do 830 zł/t.

Jeśli chodzi o żyto konsumpcyjne to cena zawiera się w przedziale od 520 do 760 zł/t, a paszowe od 500 do 700 zł/t. Z kolei w przypadku rzepaku maksymalna cena jaką ankietowane przez nas firmy skupowe oferują za rzepak wynosi 1810 zł/t. a minimalnie kupujący chcą płacić 1550 zł/t.

Dość mocno spadły również stawki skupu kukurydzy. Obecnie maksymalnie kupujący chcą płacić 900 zł, a cena minimalna spadła poniżej 800 zł i wynosi obecnie 760 zł, a więc są to stawki niższe niż na jesieni płacono za mokrą kukurydzę.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.