Podatek drogowy a samochody ciężarowe w rolnictwie – KRIR żąda zmian

Czy rolnik, który korzysta z samochodu ciężarowego wyłącznie na potrzeby swojego gospodarstwa, powinien płacić podatek drogowy tak samo jak firma transportowa? Krajowa Rada Izb Rolniczych uważa, że nie – i domaga się zmian w przepisach. Sprawa trafiła już do Ministra Finansów.

reklama
Baner Amazone

Podatek drogowy a samochody ciężarowe w rolnictwie – temat jest wciąż gorący, bo koszty użytkowania samochodu ciężarowego wciąż rosną. Dlatego KRIR apeluje do rządu.

Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) wnioskuje o wprowadzenie zwolnienia z podatku drogowego dla rolników użytkujących samochody ciężarowe o masie całkowitej do 12 ton, które wykorzystywane są wyłącznie w działalności rolniczej.

reklama
Baner Kioti

Apel w tej sprawie, datowany na 7 maja 2025 r., został skierowany do Ministra Finansów Andrzeja Domańskiego i jest efektem wniosku zgłoszonego podczas kwietniowego posiedzenia KRIR.

Samochody ciężarowe – choć często pomijane w kontekście maszyn rolniczych – pełnią w wielu gospodarstwach rolę równie istotną jak ciągniki czy przyczepy. Służą do transportu zbiorów, pasz, nawozów czy płodów rolnych z pola do magazynu lub między działkami gospodarstwa.

Rolnicy używają ciężarówek do celów produkcji rolnej

KRIR zwraca uwagę, że obecne obciążenia podatkowe ograniczają możliwości inwestycyjne rolników, którzy – w przeciwieństwie do firm transportowych – nie czerpią zysku z przewozu towarów, a używają pojazdów wyłącznie do celów produkcyjnych.

Obowiązujące przepisy (m.in. art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych) przewidują obecnie zwolnienie z podatku drogowego dla ciągników rolniczych. KRIR postuluje, by podobne podejście zastosować wobec lekkich samochodów ciężarowych w gospodarstwach rolnych – pod warunkiem, że nie są one wykorzystywane komercyjnie, lecz wyłącznie do prac na rzecz własnego gospodarstwa.

Zdaniem samorządu rolniczego takie rozwiązanie byłoby nie tylko sprawiedliwe, ale i zgodne z duchem unowocześniania rolnictwa. W wielu przypadkach ciężarówki zastępują dziś tradycyjne zestawy z ciągnikami, oferując większą wydajność i bezpieczeństwo w transporcie płodów rolnych. Zwolnienie z podatku drogowego mogłoby stanowić realne wsparcie dla gospodarstw, które inwestują w nowoczesny sprzęt transportowy.

Na odpowiedź Ministerstwa rolnicy jeszcze czekają. Portal WRP.pl będzie informował o dalszym przebiegu sprawy.

źródło: KRIR

opr. Adam Ładowski

reklama
baner SDF
reklama
Baner podcasty

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI