fbpx
Strona głównaPozostałePod patronatem WRP: konferencja w Starym Polu

Pod patronatem WRP: konferencja w Starym Polu

W dniu 7 lipca br. w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego Oddział Stare Pole odbyła się wojewódzka konferencja na temat wapnowania gleb w Polsce i kwestii związanych ze szkodami łowieckimi w rolnictwie. Organizatorem konferencji był Zarząd Pomorskiej Izby Rolniczej. Patronat medialny sprawowały Wiadomości Rolnicze Polska, portal www.wrp.pl oraz miesięcznik Polska Wieś. N

Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród rolników, którzy tłumnie przybyli do Starego Pola. Nie zawiedli także zaproszeni goście, a wśród nich Kazimierze Plocke – wiceminister rolnictwa. Moderatorem konferencji był Zenon Bistram – prezes Pomorskiej Izby Rolniczej.

Temat Szkody łowieckie w rolnictwie” omówił Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej (ŚIR). Przedstawił aktualny stan prawny regulujący gospodarkę łowiecką i kwestie związane z odszkodowaniami łowieckim. R. Włodarz, wyjaśniał dlaczego prawo łowieckie stykając się z rolnictwem budzi tak wiele kontrowersji. Wymienił kilka przyczyn.
W gospodarce rynkowej szkody wyrządzane przez dzikie zwierzęta powinny być rekompensowane zgodnie z prawem cywilnym a rolnik powinien mieć swobodę w dysponowaniu swoim prawem własności. Niestety, obowiązująca, skostniała konstrukcja prawna, oparta na wielości nakładających się na siebie przepisów uniemożliwia uzyskanie godziwego odszkodowania za szkody łowieckie, a dochodzenie praw w sądach jest uciążliwe i długotrwałe – podkreślał R. Włodarz.

Zdaniem prezesa ŚIR, na dzień dzisiejszy są dwa sposoby zmiany aktualnego stanu rzeczy. Pierwszy, systemowy i długotrwały, to zmiana ustawy prawo łowieckie i siedmiu innych ustaw, które również regulują te kwestie. Drugi, o wiele szybszy, to zmiana zapisów rozporządzeń wykonawczych, której może dokonać minister środowiska. Chodzi głównie o zmianę zapisów rozporządzenia z dnia 15 lipca 2002 roku o szacowaniu szkód.
– To rozporządzenie aż prosi się, by je zmienić w ramach tego, co dopuszcza prawo łowieckie – mówił R. Włodarz.

Rolnicy i przedstawiciele kół łowieckich chętnie włączyli się do dyskusji na temat szkód łowieckich. Okazało się, że podobnie jak w całym kraju, także i na terenie woj. pomorskiego kwestia ta budzi wiele emocji.

“To nie jest problem waszych szkód i waszych strat ale powtórnego zamachu na związek łowiecki. Myślę, że rolnicy dziś mają większe problemy np. rosnące ceny środków do produkcji, a nie odszkodowania łowieckie. Tym powinien się najpierw zająć rząd” – bronił kół łowieckich jeden z ich przedstawicieli z okolic Malborga. “Niech łowczy i leśnicy, zrobią sobie ogrodzone rezerwaty zwierząt i razem z nimi tam mieszkają, a nie wpuszczają taką ilość zwierzyny na nasze pola. Z czego my mamy żyć! Nikt nie chce później za te szkody zapłacić – ripostował Adam Kamiński rolnik ze miejscowości Lignowy Szlacheckie.

“Moi pradziadkowie i dziadkowie byli myśliwymi, polowali na swoim terenie. Właściwie prowadzona gospodarka łowiecka i mediacje z rolnikami, sprawiały, że takich konfliktów jak dziś nie było. Dziś mamy koła, z którymi nie ma większych problemów, ale mamy również koła, gdzie konflikty występują. Tutaj odpowiedzialny za to jest czynnik ludzki” – mówił Piotr Wicki, delegat izby z powiatu kartuskiego.

“Największym problemem u nas są bobry, które niszczą nie tylko łąki ale i lasy” – mówił przedstawiciel Kółek Rolniczych, zwracając się do rolników, żeby mimo niesprawiedliwego prawa, zgłaszali wszystkie szkody wyrządzone przez zwierzęta.

“W naszym kole nie zdarzyło się jeszcze, byśmy spotkali się z rolnikiem w sądzie. Ja myślę, że my dziś nie powinniśmy szukać drogi do poprawy sytuacji poprzez zmianę w prawie. Spróbujmy poprawić współpracę pomiędzy rolnikami, izbami rolniczymi i myśliwymi” – mówił członek Koła Łowieckie Darz Bór.

Po burzliwiej dyskusji na temat szkód łowieckich, doc. dr hab. Tomasz Stuczyński z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach zreferował temat “Rekultywacyjne wapnowanie gleb w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem obszaru województwa pomorskiego”.
Andrzej Górczyński, prezes Izby Rolniczej w Łodzi, poinformował zgromadzonych, że już drugi rok z rzędu łódzka izba, otrzymała pieniądze na realizację programu “rekultywacja gleb poprzez wapnowanie”. W ramach programu rolnicy otrzymują refinansowanie do zakupu i transportu wapna. Woj. łódzkie jest jednym z trzech, obok wielkopolskiego i dolnośląskiego, w którym taki program funkcjonuje. Programy są przeprowadzane wspólnie z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska. W 2007 roku izba w łodzi otrzymała na ten cel 1 mln zł. W tym roku przyznano 2,5 mln złotych na kolejne dwa lata.
A. Górczyński, podkreślał, że wsparcie do wapnowania, nie jest kolejna dopłatą dla rolnika. To działanie mające na celu ochronę środowiska, w szczególności gleb i wód. To ma wpływ na zdrowie nas wszystkich.

Na zakończenie konferencji rolnicy zadali jeszcze kilka pytań do obecnego na konferencji K. Plocke, wiceministra rolnictwa. Pytali głównie o możliwości uzyskania rekompensaty za straty wyrządzone przez tegoroczną suszę, a także apelowali o ułatwienia w kwestii wykupu ziemi ze skarbu państwa.

K. Plocke, dziękował izbie za podjęcie trudnego tematu związanego z oczekiwanymi zmianami w prawie łowieckim. Wiceminister podkreślił jednak,ze resort rolnictwa, nie jest bezpośrednio odpowiedzialny za tą sferę. Zapewniał jednak, że minister rolnictwa, z uwagą podchodzi do tego problemu.
“Z dzisiejszej dyskusji można wysnuć wniosek, że w kwestii szkód łowieckich w rolnictwie, nie trzeba zmieniać prawa -wszystko bowiem zależy od ludzi. Z drugiej strony, z doświadczenia wiem, że problem ten jest już od dawna dyskutowany. Może faktycznie nadszedł czas, by wspólnie się nad tym zastanowić” – mówił wiceminister na zakończenie konferencji w Starym Polu.

Marcin Simiński
WRP
Współpraca: A. Arabska

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.