Konie różnych ras, bydło, knurki i loszki oraz owce, kozy, króliki i drób ozdobny można było podziwiać w dniach 20 – 21 czerwca w Bratoszewicach, podczas XVII Wojewódzkiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych.
Bratoszewice za sprawą Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przez dwa dni zamieniły się w hodowlaną stolicę województwa łódzkiego Zwierzęta prezentowane na wystawie konkurowały miedzy sobą o tytuły czempionów i superczempionów a ich właściciele o miano najlepszych hodowców w łódzkim.
Natomiast odbywające się w tym samym czasie również na terenach wystawienniczych Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach Targi Rolne „W sercu Polski” zgromadziły producentów i dystrybutorów maszyn i sprzętu rolniczego z całej Polski. Ponadto producentów nawozów sztucznych, żywności, a także wydawnictwa zajmujące się promocją nowoczesnego rolnictwa. Zgodnie już z kilkuletnia tradycją specjaliści z ŁODR i Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego udzielali zainteresowanym rolnikom porad z zakresu technologii produkcji roślinnej i zwierzęcej. W specjalnie zaś przygotowanej Alei Twórców Ludowych można było podziwiać i kupować rzemiosło artystyczne. Organizatorzy targów nie zapomnieli też o kapelach i zespołach folklorystycznych udostępniając im na dwa dni scenę.
Integralną częścią targów „W sercu Polski” były również konkursy na najlepsze w województwie wyroby mleczarskie i piekarnicze Poznaliśmy też laureatów organizowanego przez KRUS Oddział w Łodzi wojewódzkiego finału ogólnopolskiego konkursu ,,Bezpieczne gospodarstwo rolne’’.
– Targi rolne ,,w sercu Polski’’ i XVII Wojewódzka Wystawa Zwierząt Hodowlanych to ogromne rolnicze święto, to czas i miejsce promocji łódzkiego rolnictwa. Serdecznie dziękuję firmom za ich ciekawą ofertę, dziękuję hodowcom, że przywieźli do nas piękne zwierzęta. Rolnicze święto u nas w Ośrodku Doradztwa Rolniczego to również nawiązanie do naszych wspaniałych tradycji wyrażonych w strojach ludowych, przyśpiewkach zespołów folklorystycznych , a także wyrobach artystycznych twórców ludowych – mówi Tomasz Mroczek, dyrektor ŁODR w Bratoszewicach.
Bydło mleczne
SUPERCZEMPION
KROWA (w II laktacji) Bertha 5 (13678 kg mleka) – OHZ Dębołęka Sp. z o.o. (pow. sieradzki)
JAŁÓWKA Dama 10 – Gospodarstwo Rolne Kubiak Radosław (Emilianów, pow. łowicki)
CZEMPION
krowy pierwiastki – Stella 102 – OHZ Dębołęka Sp. z o.o. (pow. sieradzki)
krowy w II laktacja – Bertha 5 – OHZ Dębołęka Sp. z o.o. (pow. sieradzki)
krowy w III laktacji i starsze – Helga 88 (12033 kg mleka) – OHZ Dębołęka Sp. z o.o. (pow. sieradzki)
krowy w IV laktacji i starsze – Beta 10 (8834 kg mleka) – Bawej Henryk (Rzędków, pow. łęczycki)
jałówki I GRUPA – Kulka – Gospodarstwo Rolno-Hodowlane Imiołek Sylwester (Krępa, pow. łowicki)
jałówki II GRUPA – Dama 10 – Gospodarstwo Rolne Kubiak Radosław (Emilianów, pow. łowicki)
jałówki III GRUPA – Kropka 2 – Gospodarstwo Rolne Niźnikowski Wiesław (Warszewice, pow. zgierski)
jałówki IV GRUPA – Mera – Gospodarstwo Rolne Kubiak Radosław (Emilianów, pow. łowicki)
jałówki V GRUPA – Malina 86 – Gospodarstwo Rolne Kocięba Tomasz (Kolonia Łaznów, pow. tomaszowski)
jałówki VI GRUPA – Bestra 33 – Gospodarstwo Rolne Wolski Radosław (Poniatów, pow. sieradzki)
jałówki VII GRUPA – Astra 113 – Gospodarstwo Rolno-Hodowlane Glonek Michał (Michałów, pow. tomaszowski)
jałówki VIII GRUPA – Wilemka – Gospodarstwo Rolne Kubiak Radosław (Emilianów, pow. łowicki)
WICECZEMPION
krowy pierwiastki – Stella 10 – OHZ Dębołęka Sp. z o.o. (pow. sieradzki)
krowy w II laktacja – Agroma 41 – OHZ Dębołęka Sp. z o.o. (pow. sieradzki)
krowy w III laktacji i starsze – Ultima 57 – OHZ Dębołęka Sp. z o.o. (pow. sieradzki)
jałówki I GRUPA – Kalina 64 – Gospodarstwo Rolne Wolski Radosław (Poniatów, pow. sieradzki)
jałówki II GRUPA – Iskra – Gospodarstwo Rolno-Hodowlane Imiołek Sylwester (Krępa, pow. łowicki)
jałówki III GRUPA – Rossobsesa – Gospodarstwo Rolne Rytych Tomasz i Janusz (Bogusławice, pow. piotrkowski)
jałówki IV GRUPA – Jagna 76 – Gospodarstwo Rolne Miazek Henryk (Michałów, pow. tomaszowski)
jałówki V GRUPA – Młoda 11 – Kaźmierczak Tadeusz (Osiny, pow. łowicki)
jałówki VI GRUPA – Pstra 26 – Gospodarstwo Rolne Kaźmierczak Wojciech (Popów Głowieński, pow. zgierski)
jałówki VII GRUPA – Krasula 71 – Matusiak Roman (Oraczew, pow. łęczycki)
jałówki VIII GRUPA – Ładna 12 – Kaźmierczak Tadeusz (Osiny, pow. łowicki)
Trzoda chlewna
SUPERCZEMPION
MIESZAŃCE – knur – GAŁUSA GRZEGORZ ( Bedlno,)
MIESZAŃCE – loszka – ANNA i TOMASZ SOŁTYSZEWSCY (Bedlno)
CZEMPION
WBP – knur – Ewa i Mirosław Wiklińscy (Czarnocin)
– loszka – Linka Ewa i Janusz (Szadek)
PBZ – knur – Linka Ewa i Janusz (Szadek)
– loszka – Linka Ewa i Janusz (Szadek)
DUROC – knur – Gałusa Grzegorz (Bedlno)
– loszka – Gałusa Grzegorz
MIESZAŃCE – knur – Gałusa Grzegorz
– loszka – Anna i Tomasz Sołtyszewscy (Bedlno)
KNURY STADNE – knur – Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Łowiczu Sp. z o.o.
WICECZEMPION
WBP – knur – Linka Ewa i Janusz (Szadek)
– knur – Ewa i Mirosław Wiklińscy (Czarnocin)
– loszka – Linka Ewa i Janusz
– loszka – Anna i Tomasz Sołtyszewski (Bedlno)
PBZ – knur – Linka Ewa i Janusz
– knur – Linka Ewa i Janusz
– loszka – Ewa i Mirosław Wiklińscy
– loszka – Linka Ewa i Janusz
DUROC – knur – Gałusa Grzegorz
– loszka – Gałusa Grzegorz
MIESZAŃCE – knur – Gałusa Grzegorz
– knur – Anna i Tomasz Sołtyszewski
– loszka – Grędas Piotr (Błaszki)
– loszka – Anna i Tomasz Sołtyszewski
KNURY STADNE – knur – Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Łowiczu Sp. z o.o.
Konie
CZEMPIONY
TORENHOEVE`S MARC (2005) – Chlebny Andrzej
GRANDA (2007) – Antos Sławomir
EVITA (2010) – Jarmuż Mirosław
BELLO (2012) – Szkopiński Witold
SKIBA (2011) – Wrona Jacek
BERCIA (2008) – Michalak Marek
SUŁTAN (2008) – Raczyński Jacek
WICECZEMPION
MAREIKE VON ALZEG (2003) – Bubas Sławomir
PIOSENKA (2007) – Antos Sławomir
MINESSOTA (2006) –Krysztofiak Bogdan
RAMZES (2010) – Jarmuż Karolina
MATADAOR (2012) – Maszkowski Sławomir
EPOKA (2011) – Rydzykowski Krzysztof
HALIZNA (2007) – Krysztofiak Bogdan
TANER (2010) – Krysztofiak Bogdan
Króliki
SUPERCZEMPION
Reks Szynszyl – Kwapisz Andrzej (Moszczenica)
CZEMPION
Francuski Baran – Małolepszy Eugeniusz (Wierzchlas)
Wiedeński Niebieski – Gałkiewicz Bogdan (Łódź)
Nowozelandzki Czerwony – Małek Tadeusz (Łódź)
Castrorex – Nowiński Stanisław (Pabianice)
Wiedeński Czarny – Gradowski Krystian (Wieluń)
WICECZEMPION
Belgijski Olbrzym Szary – Rybka Marian i Sławomir (Łask)
Kalifornijski Czarny – Wierzbicki Andrzej (Zduńska Wola)
Wiedeński Szary – Świstek Tomasz i Wiktor (Buczek)
Podpalany Czarny – Śniecikowski Jerzy (Swędów)
Rex dalmat. – Kmieć Bogusław (Wieluń)
Owce
CZEMPIONY
PON – maciorka – Animucka Jolanta (Wielgomłyny)
– tryk – Animucka Jolanta
Ile de France – maciorka – Siwek Łukasz (Opoczno)
– tryk – Siwek Łukasz
Białogłowa owca mięsna – maciorka – Miniatorski Michał (Czerniewice)
– tryk – Miniatorski Michał
Merynos Polski – maciorka – Cebula Jacek (Brójce)
– tyk – Cebula Jacek
Wielkopolska – maciorka – Dybowska Agata (Brójce)
– tryk – Dybowska Agata
Żelaznieńska – maciorka – Drutowski Jarosław (Osjaków)
– tryk – Drutowski Jarosław
Świniarka – maciorka – Nowosielski Mariusz (Mniszków)
– tryk – Nowosielski Mariusz
Czarnogłówka – maciorka – Drutowski Jarosław (Osjaków)
– tryk – Drutowski Jarosław
BER – maciorka – Gruszecki Alojzy (Opoczno)
– tryk – Gruszecki Alojzy
CORR – maciorka – Sobczak Arkadiusz (Czerniewice)
– tryk – Sobczak Arkadiusz
SUPERCZEMPION
Wlkp – tryk – Agata Dybowska (Brójce)
BER – maciorka – Gruszecki Alojzy (Opoczno)