Pod patronatem WRP

Pod patronatem Wiadomości Rolniczych Polska w dniach 28 czerwca – 2 lipca w Mrzeżynie w województwie zachodniopomorskim odbyła się XXX jubileuszowa edycja Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej.

W tym roku imprezie organizowanej przez Związek Młodzieży Wiejskiej uczestniczyło około 60 młodych animatorów kultury ludowej. Zespoły zmagały się w 7 konkurencjach: taniec ludowy, śpiew, FOLK- moda młodzieżowa, krasomóstwo- konferansjerka, rękodzieło artystyczne, małe formy teatralne czy muzyka instrumentalna. Jury najwyżej oceniło młodych artystów z zespołu  „Dolina Słomki” ze Stronia (woj. Małopolskie), drugie miejsce zajął zespół folklorystyczny „Gwoździec” z Gwoźdźca (woj. Małopolskie), a na trzecim miejscu uplasował się Zespół Folklorystyczny „Kurpiaki” z Myszyńca (woj. Mazowieckie).

Wysoki poziom festiwalu zgromadził znaczną liczbę widzów przebywających nad morzem na urlopach i wakacjach. Inicjatywa promocji kultury ludowej cieszyła się dużym zainteresowaniem lokalnej i przyjezdnej społeczności co jest najlepszą nagrodą dla organizatorów, którzy zapewnili o kontynuacji, jakże szczytnego przedsięwzięcia w następnych latach – mówi Dariusz Suszyński, prezes zarządu Krajowego ZMW.

Głównym celem Festiwalu jest tworzenie więzi wspólnotowej młodego pokolenia Polaków w oparciu o wartości kultury narodowej oraz ugruntowanie poczucia tożsamości narodowej poprzez rozwój tożsamości regionalnej. Ponadto zachęcenie młodzieży do poznania i ochrony regionalnego oraz narodowego dziedzictwa, aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu kulturalnym wspólnoty lokalnej, regionu, kreatywnego działania w kształtowaniu własnego środowiska i krajobrazu kulturowego i poszukiwania oryginalnych metod promocji dorobku własnego środowiska i własnych osiągnięć twórczych. Integrowanie młodzieży z różnych regionów Polski, tworzenie więzi wspólnotowej młodego pokolenia Polaków w oparciu o wartości kultury narodowej; ugruntowanie poczucia tożsamości narodowej przez rozwój tożsamości regionalnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności