fbpx
Strona głównaCenyPo środowych podwyżkach wzrosty cen zbóż i oleistych wyhamowały w czwartek. Mocno...

Po środowych podwyżkach wzrosty cen zbóż i oleistych wyhamowały w czwartek. Mocno w górę soja

W środę na światowych giełdach mięliśmy do czynienia z dość pokaźnymi wzrostami cen zbóż i oleistych. Wczoraj podwyżki te dość mocno wyhamowały, a w przypadku pszenicy sesje zarówno w Chicago jak i w Paryżu zamknęły się na minusie.

Nie były to wielkie spadki, bowiem odpowiednio o 0,78 i 0,36 proc., ale jednak. Na MATIF pszenica na zamknięciu kosztowała 273,75 EUR/t. Cena kukurydzy w Chicago praktycznie się nie zmieniła, za to w Paryżu podrożałą ona o 1,02 proc., osiągając cenę 247,5 EUR/t.

– Rynek powoli przyzwyczaja się do napięcia na linii Rosja-Ukraina i wydaję się, że do ponownego wywołania skokowych wzrostów na rynku zbóż potrzebne są faktyczne działania zbrojne. Na razie uwagę handlowców przyciąga pogoda w Ameryce Południowej od której zależą zbiory soi i kukurydzy na tym kontynencie. Oziminy na półkuli północnej są najczęściej w dobrym stanie, ale obawy budzi deficyt wody na niektórych terenach upraw pszenicy ozimej w USA – informuje serwis e-WGT.

Drożały także soja, canola i rzepak o odpowiednio 2,48 proc., 2,13 proc. i 1 proc.

– Soi pomagają dane na temat eksportu nasion do Chin, które mocno wzrosły w grudniu. W całym 2021 roku amerykański eksport do Państwa Środa wzrósł o 1/4 do 32,3 mln ton. Z drugiej strony kolejne korzystne deszcze w Argentynie ograniczają potencjał wzrostowy soi i kukurydzy – informuje e-WGT.

Praktycznie bez zmian pozostały wczoraj notowania ropy.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.