Po embargu, kontrola każdej dostawy na rosyjskich granicach

O kontroli wwozu warzyw i owoców z Białorusi do Rosji poinformował w poniedziałek dziennik „Wiedomosti”. Są to kolejne działania podjęte przez Federację, po embargu na białoruską wieprzowinę.

Rosysjki dziennik, podając informacje o kontroli, powoływał się na rzecznika rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor), Aleksieja Aleksiejenkę. Według niego, każdy pojazd ciężarowy transportujący owoce i warzywa, zarówno do Rosji, jak i przewożący te produkty tylko przez jej terytorium, będzie sprawdzany na granicy rosyjsko-białoruskiej. Nie będzie miało tu znaczenia, czy kontrola została już przeprowadzona po stronie białoruskiej.
Zakaz obowiązuje od poniedziałku, 24. listopada. Wkrótce kontrola na rosyjsko-białoruskiej granicy obejmie też mięso i wyroby mięsne z Białorusi. Kontrola wwozu tych produktów ma na celu skuteczniejsze przeciwdziałanie importowi żywności z krajów, w stosunku do których Rosja wprowadziła embargo.

Według „Wiedomosti”, Rosja ma zastrzeżenia do przewozu białoruskich produktów rolno-spożywczych przez teren Federacji do Kazachstanu. Według Rossielchoznadzoru, część dostaw pozostaje na terenie Rosji. Podobne zastrzeżenia strona rosyjska miała do polskich eksporterów jabłek.
Renata Struzik