Płyty elewacyjne

Właściciele domów coraz częściej dostrzegają zalety płyt elewacyjnych, które stanowią ciekawą alternatywę dla naturalnych materiałów typu kamień, drewno bądź tynk strukturalny. Wykończenie fasady płytami nie jest trudnym zadaniem, o ile wiemy, w jakich warunkach należy je stosować oraz w jaki sposób używać. Na rynku dostępna jest szeroka gama tych produktów. Różnorodność kolorów i wzorów sprawi, że uzyskany wygląd elewacji będzie cieszyć oczy najbardziej wybrednych domowników.

Elewacja jest ważnym elementem dekoracyjnym każdego domu. Na rynku dostępny jest szereg materiałów służących do jej wykończenia. Spośród nich coraz większą popularnością cieszą się płyty elewacyjne, możliwe do nabycia w wielu wymiarach i kształtach. Produkty dostępne są również w bogatej palecie kolorów, dzięki czemu można  je zastosować na elewacji praktycznie każdego domu, a osiągnięty efekt będzie zgodny z naszymi zamierzeniami. Trzeba jednak pamiętać, aby kolor, który wybierzemy, współgrał z innymi elementami domu, np. dachem, tworząc harmonijną całość. To, co dobrze wygląda na zdjęciu lub samym produkcie, nie zawsze prawidłowo komponuje się z innymi elementami obiektu. Poza wysokimi walorami estetycznymi płyty charakteryzują się także dużą wytrzymałością i odpornością na warunki atmosferyczne, np. na działanie wody, co zapobiega pojawianiu się pleśni bądź grzyba. Dzięki swoim parametrom technicznym doskonale sprawdzają się w każdych warunkach pogodowych – zarówno przy bardzo niskich temperaturach, jak i w upalne dni.
Uniwersalność włókno-cementu
Włókno-cement kojarzony był do tej pory głównie z pokryciami dachowymi obiektów inwentarskich. Okazuje się jednak, że materiał ten doskonale sprawdza się w każdym rodzaju budownictwa – zarówno w obiektach o charakterze publicznym i przemysłowym, jak i segmencie  mieszkaniowym, dlatego coraz częściej jest wykorzystywany do wykańczania fasad. Płyty marki Cembrit mają szerokie zastosowanie przy elewacjach wentylowych, podsufitkach, a także balkonach, gdzie można je stosować na przykład zamiast korodującej blachy.   
Płyty włókno-cementowe są niepalne, a także wykonane z bardzo sprężonego tworzywa, składającego się ze spoiwa cementowego zbrojonego włóknem, który w stanie utwardzonym jest odporny na zniekształcenia. Co ważne, produkty z tego surowca są bardzo przyjazne dla środowiska. Dodatkowym walorem płyt elewacyjnych jest system wentylowanej fasady, która znacznie lepiej wentyluje ściany budynku – informuje Marcin Pakuła, Doradca techniczny z firmy Cembrit.
Utrzymanie czystości
Utrzymanie czystości fasad wykonanych z włókno-cementu wymaga jedynie używania zimnej lub letniej wody. W momencie występowania większych zabrudzeń do wody można dodać łagodny środek czyszczący, stosowany w gospodarstwie domowym, niezawierający żadnych rozpuszczalników. – Przed czyszczeniem całościowym należy przetestować wybraną metodę  na mniejszym fragmencie dla uzyskania pewność, iż cel zostanie osiągnięty. Odradzamy czyszczenie fasad metodami ciśnieniowymi, gdyż jest to zabieg dość gwałtowny i może uszkodzić powierzchnię – dodaje Marcin Pakuła.
Płyty elewacyjne wyposażone są w kompletną ofertę akcesoriów, co zapewnia łatwy montaż i bezpieczne użytkowanie. Ich cena w porównaniu z alternatywnymi materiałami elewacyjnym, np. naturalnym kamieniem czy drewnem, jest zdecydowanie niższa. Jeżeli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, odpowiednio dobrane do innych elementów naszego domu, zyskamy pewność, że pokryta płytami elewacja stanie się jego wizytówką, a sam produkt będzie nam służył przez długie lata.
(Źródło: Cembrit)