fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychPlony zbóż w Unii Europejskiej będą w tym roku niższe. Gdzie jest...

Plony zbóż w Unii Europejskiej będą w tym roku niższe. Gdzie jest deficyt opadów?

Susza w wielu regionach Europy spowodowała obniżenie plonów pszenicy miękkiej, jęczmienia i rzepaku w Unii Europejskiej. Tak wynika z raportu unijnej jednostki monitorowania upraw MARS.

W tym roku pogoda nie jest łaskawa dla wielu rolników w Europie. Deficyt opadów notowany jest m.in. na północy Francji, w krajach Beneluksu, na północy Niemiec i Polski, a także we Włoszech, w Grecji i w Rumunii (obszary zaznaczone czerwonymi pasami).

Ekstremalne zjawiska pogodowe w Europie (w okresie 01.04-20.05.2022)
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Europie w okresie 01.04-20.05.2022, Źródło: MARS

Co za tym idzie, spodziewane są także niższe plony.

– MARS prognozuje spadek plonów pszenicy miękkiej w UE z 5,95 ton z hektara (w kwietniu) do 5,89 ton z ha. Gdyby prognoza się sprawdziła, tegoroczna wydajność byłaby o 2,5 proc. niższa od zeszłorocznego poziomu. Wśród krajów dotkniętych suszą jest Francja, największy producent pszenicy miękkiej w UE – informuje e-WGT.

Niższe mają być też średnie zbiory jęczmienia; średnio mają wynosić 4,89 t/ha wobec 4,97 w prognozach kwietniowych. Plony rzepaku mają spaść z 3,19 do 3,17 t/ha.

Więcej natomiast ma być zebranej pszenicy durum – 3,61 t/ha wobec 3,55 w kwietniu oraz kukurydzy, chociaż minimalnie; 7,92 t/ha wobec 7,91 w kwietniu.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.