fbpx

Plony zbóż w Unii Europejskiej będą w tym roku niższe. Gdzie jest deficyt opadów?

Susza w wielu regionach Europy spowodowała obniżenie plonów pszenicy miękkiej, jęczmienia i rzepaku w Unii Europejskiej. Tak wynika z raportu unijnej jednostki monitorowania upraw MARS.

W tym roku pogoda nie jest łaskawa dla wielu rolników w Europie. Deficyt opadów notowany jest m.in. na północy Francji, w krajach Beneluksu, na północy Niemiec i Polski, a także we Włoszech, w Grecji i w Rumunii (obszary zaznaczone czerwonymi pasami).

Samasz loteria - baner

Ekstremalne zjawiska pogodowe w Europie (w okresie 01.04-20.05.2022)
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Europie w okresie 01.04-20.05.2022, Źródło: MARS

Co za tym idzie, spodziewane są także niższe plony.

– MARS prognozuje spadek plonów pszenicy miękkiej w UE z 5,95 ton z hektara (w kwietniu) do 5,89 ton z ha. Gdyby prognoza się sprawdziła, tegoroczna wydajność byłaby o 2,5 proc. niższa od zeszłorocznego poziomu. Wśród krajów dotkniętych suszą jest Francja, największy producent pszenicy miękkiej w UE – informuje e-WGT.

Niższe mają być też średnie zbiory jęczmienia; średnio mają wynosić 4,89 t/ha wobec 4,97 w prognozach kwietniowych. Plony rzepaku mają spaść z 3,19 do 3,17 t/ha.

Więcej natomiast ma być zebranej pszenicy durum – 3,61 t/ha wobec 3,55 w kwietniu oraz kukurydzy, chociaż minimalnie; 7,92 t/ha wobec 7,91 w kwietniu.

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.