fbpx
Strona głównaCenyRynek rolnyPlony będą niższe

Plony będą niższe

Według ekspertów z Agencji Rynku Rolnego, w tym roku rolnicy zbiorą od 26,5-27,5 mln t zbóż. To więcej niż średnia z ostatnich 5 lat, która wynosi 26,6 mln t, ale mniej niż przed rokiem. N

Przy górnym, optymistycznym założeniu zbiory byłyby niższe tylko o 200 tys. ton w porównaniu z rokiem 2008, kiedy zebrano 27,7 mln t (źródło: GUS). Eksperci z ARR założyli również, że w tym roku będziemy mieli przeciętne warunki pogodowe. Specjaliści podkreślają, że to właśnie warunki termiczne i wilgotnościowe, mają wciąż największy wpływ na poziom zbiorów. GUS przestrzega jednak, że wobec niskich cen ziarna ograniczeniu mogą ulec także nakłady na środki produkcji, w tym plonotwórcze. Nie wiadomo, więc do końca, jak sytuacja na rynku nawozów, a także panujący kryzys, wpłyną finalnie na ilość i jakość ziarna.

Według danych GUS, jesienią ubiegłego roku rolnicy przeznaczyli pod uprawę zbóż ozimych 4,7 mln ha, czyli o 200 tys. ha więcej niż w roku ubiegłym.

MS/Wrp.pl

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.