fbpx

Plon ziarna zagrożony?

Kilka dni temu apelowaliśmy na łamach naszego portalu aby nie zaprzestawać ochrony zbóż przed chorobami i niezwłocznie, jak to tylko możliwe, wykonać jednak zabieg T3 (chroniący kłos). Dzisiaj radzimy żeby, jeśli nie jednocześnie, dodatkowo koniecznie prowadzić walkę z licznymi populacjami mszyc, a przy okazji innymi pluskwiakami, żerującymi na kłosie!

Porażenie kłosa
Okres kwitnienia zbóż, szczególnie „wysuwania” pylników jest strategicznym, w którym dochodzi do najsilniejszych infekcji patogenami niszczącymi ziarno. Delikatne, a do tego bardzo bogate w białko, węglowodany i inne substancje pylniki są doskonałą pożywką dla grzybów, szczególnie przy bardzo wysokiej wilgotności powietrza, jaka panuje w tym roku w trakcie kwitnienia zbóż. Z pręcików, na których grzyb się intensywnie rozwija i zarodnikuje (fot. 1), przerasta następnie do ziarniaka powodując jego zniszczenie począwszy od wierzchołka.

Fot. 1. Grzyb z pręcików przerasta do ziarniaka powodując jego zniszczenie począwszy od wierzchołka
Ponadto, na ziarniakach widać już objawy septoriozy plew (fot. 2).

Fot. 2. Objawy septoriozy plew na ziarniaku pszenicy

Trzeba też mieć świadomość, że warunki sprzyjają mączniakowi zbóż i traw (fot. 3) – obecnemu na liściu flagowym, co może być źródłem porażenia kłosa kolejnym patogenem.

Fot. 3. Grzybnia mączniaka prawdziwego zbóż i traw na lisciu flagowym pszenicy

Mszyce na kłosie
Ten rok jest wyjątkowy jeśli chodzi o powszechność występowania mszyc na praktycznie wszystkich gatunkach roślin, w tym uprawnych. Zboża nie są wyjątkiem – silne opanowanie liści obserwujemy od dawna. Teraz, głównie mszyca zbożowa, licznie zasiedla kłosy żerując u podstawy młodych ziarniaków (fot. 4).

Fot. 4. Mszyca zbożowa - zielona forma barwna - osobniki bezskrzydłe i uskrzydlony

Jest to najgroźniejszy gatunek mszycy dla zbóż. Jak podają fachowcy – w efekcie żerowania jej osobników (fot. 5, 6) na kłosie zmniejszeniu ulegają ziarniaki, które są dodatkowo źle wykształcone, maleje masa tysiąca ziaren (MTZ) oraz masa ziarna z kłosa.

Fot. 5. Kolonia mszycy zbożowej na kłosie pszenicy

Fot. 6. Mszyca zbożowa - pomarańczowa forma barwna - osobniki żerujące u podstawy ziarniaka

Jakość technologiczna ziarna i przerobowa jest również zła – mąka z takiego ziarna opanowanego przez mszyca ciemnieje i ma złą wartość wypiekową. Wśród ziarniaków można także zaobserwować żerujące osobniki mszycy czeremchowo-zbożowej (fot. 7), a także inne wysysające zawartość ziarniaków pluskwiaki, w tym żółwinka zbożowego (fot. 8) i lednicę zbożową.

Fot. 7. Dzieworódka mszycy czeremchowo-zbożowej w trakcie porodu

Fot. 8. Żólwinek zbożowy na kłosie pszenicy
Z zabiegiem insektycydowym nie ma co zwlekać, szczególnie, że miejsca żerowania szkodników są dodatkową łatwą drogą infekcji dla patogenów wywołujących choroby ziarna. Insektycydy zalecane – patrz: Mszyce na zbożach – konieczne zwalczanie

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.