fbpx

Płatności dobrostanowe do krów mlecznych. Na jakie kwoty można liczyć?

Płatności dobrostanowe do krów mlecznych występują w dwóch wariantach, a w zależności od realizowanego wariantu różnią się kwoty dopłat do zwierząt. Pieniądze można otrzymać wypasając zwierzęta bądź zwiększając powierzchnię ich  bytowania w budynkach inwentarskich.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że w ramach działania Dobrostan zwierząt PROW 2014-2020 wdrażane są w odniesieniu do krów mlecznych dwa warianty, tj. wariant 2.1. Dobrostan krów mlecznych – wypas i wariant 2.2. Dobrostan krów mlecznych utrzymywanych grupowo – zwiększona powierzchnia w budynkach.

Rolnik przystępując do realizacji któregokolwiek z wariantów zobowiązuje się do realizacji warunków i wymogów określonych dla danego wariantu. Za realizację tych wymogów rolnikowi zostaje przyznane wsparcie finansowe, które wynosi odpowiednio 185 zł/sztukę krowy mlecznej na rok w przypadku wypasu i 595 zł/sztukę krowy mlecznej na rok w przypadku zapewnienia zwiększonych powierzchni bytowych.

Należy zaznaczyć, że płatności są degresywne; właściciel 1-100 krów może otrzymać 100 proc. płatności/szt., stado liczące 101-150 szt. to już 75 proc. płatności, zaś w przypadku stad liczniejszych niż 150 szt. można otrzymać 50 proc. płatności.

– Zgodnie z przepisami UE, płatności w ramach działania Dobrostan zwierząt PROW 2014-2020 mogą obejmować jedynie dodatkowe koszty i utracone dochody, wynikające z podjętych zobowiązań dobrostanowych. Dodatkowo kalkulacja płatności musi zostać przygotowana przez podmiot funkcjonalnie niezależny od organów odpowiedzialnych za realizację PROW 2014-2020 oraz posiadający odpowiednią wiedzę fachową – wyjaśnia resort rolnictwa.

Jak podaje MRiRW, w przypadku działania Dobrostan zwierząt PROW 2014-2020 takim podmiotem jest Instytut Zootechniki-PIB, który dokonał kalkulacji płatności dobrostanowych. Z przygotowanych przez Instytut kalkulacji wynika, że poniesione koszty i utracone dochody w wyniku konieczności zapewnienia krowom mlecznym wypasu przez co najmniej 120 dni są niższe niż te wynikające z konieczności zapewnienia krowom mlecznym utrzymywanym w budynkach zwiększonej zewnętrznej powierzchni bytowej.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.