Płatności 2008

Im wcześniej będzie złożony wniosek tym więcej czasu na jego sprawdzenie oraz ewentualne poprawki. Rolnicy mogą już ubiegać się o płatności bezpośrednie. Dokumenty można składać osobiście w powiatowych biurach Agencji Restrukturyzacji lub wysyłać pocztą. To już piąta kampania przyjmowania wniosków obszarowych. Wątpliwości jednak, jak co roku nie brakuje. N

A wszystko za sprawą zmian w zasadach wypełniania formularzy. W tym roku po raz pierwszy o nowe płatności będą mogli ubiegać się producenci tak zwanych owoców miękkich a dokładnie truskawek i malin.
Zofia Krzyżanowska wiceminister rolnictwa: jest jedna podstawowa zasada, że są to producenci owoców i malin do przetwórstwa i to jest ta zasada, którą trzeba spełnić.
Nie dla wszystkich rolników jednak sprawa jest tak oczywista.
Janusz Bolek Nowe Zawady: miałem kontrakty prowadzone z Hortex-em. Hortex się wycofał rozwiązał się w tej chwili to mamy tylko pośredników skupujących a jak wyniknie to, z kim zawrzeć tą umowę to nie mam pojęcia w obecnej chwili jeszcze.
Aby dostać płatności trzeba udowodnić, że owoce są sprzedawane do przetwórstwa. Do wniosku należy zatem dołączyć umowę z firmą, która jest na liście Agencji Restrukturyzacji. Robert Pośnik ARiMR: jeżeli taka umowa nie pojawi się do dnia 31 lipca rolnik otrzyma odmowę przyznania płatności można powiedzieć z sankcjami nałożonymi z tytułu podania nieprawdy.
Problem w tym, że nie ma jeszcze wykazu zakładów, z którymi można podpisywać umowy. Taka lista dopiero powstanie.
Zofia Krzyżanowska: ARiMR po złożeniu wniosku przez te zakłady sprawdzi i poda listę, z którymi rolnik powinien podpisać umowy.
Wypełniając wniosek o przyznanie dopłat trzeba pamiętać o tym, aby wszystkie dokumenty podpisać.
Robert Pośnik ARiMR: musimy też pamiętać o tym, że część płatności nie wiąże się z określaniem powierzchni tylko z oznaczeniem konkretnego, czekboksa”. To jest bardzo ważny warunek, jeżeli staramy się o płatność cukrową czy o płatność zwierzęcą musimy tak zwany “czekboks” na stronie pierwszej wniosku zaznaczyć.
Na wypełnienie i złożenie wniosków rolnicy mają czas do 15 maja.

Dorota Florczyk
TVP/redakcja rolna

N”