fbpx

Płatność podzielona w rolnictwie. Nie można dyskryminować rolników

Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskuje do Premiera RP Mateusza Morawieckiego o zmianę przepisów prawa dotyczącego tzw. płatności podzielonej, ponieważ obecne rozwiązanie prawne dyskryminuje rolników jako grupę zawodową

Samasz loteria - baner

Izby rolnicze postulują o podjęcie działań, które będą zmierzać do zrównania praw rolnika w tym zakresie z prawami przysługującymi innym przedsiębiorcom. Samorząd rolniczy proponuje uzupełnienie katalogu ustawy Prawo Bankowe o zapis umożliwiający obciążanie rachunku VAT w zakresie płatności składek na rzecz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Mechanizm płatności podzielonej określa ustawa z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. Ustawodawca w art. 108a ust, 1 udzielił płatnikowi faktury z wykazaną kwotą podatku możliwości zastosowania mechanizmu podzielonej płatności. Zgodnie z art. 108a ust. 2 pkt. 1 mechanizm płatności podzielonej polega na tym, że zapłata przez płatnika faktury kwoty odpowiadającej całości albo części kwoty podatku wynikającej z otrzymanej faktury jest dokonywana na rachunek VAT, a pozostała część zgodnie z pkt. 2 na rachunek bankowy dla którego prowadzony jest rachunek VAT. Właściciel rachunku VAT nie może swobodnie dysponować środkami na nim zgromadzonymi. Art. 62b ust, 2 ustawy Prawo Bankowe stanowi katalog płatności wobec których rachunek VAT może być obciążony. W katalogu tym znajduje się m.in. należności z tytułu składek, o których mowa w art. 24 ust 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r o systemie ubezpieczeń społecznych oraz należności z tytułu składek o których mowa w art. 32 tej ustawy, do poboru których obowiązany jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Rolnik będąc niejednokrotnie wystawcą faktury za sprzedane płody rolne z własnego gospodarstwa otrzymuje od płatnika faktury zapłatę w formie płatności podzielonej i część środków trafia na rachunek VAT podobnie jak w przypadku innych przedsiębiorców. Rolnik jest zobowiązany opłacać składki nie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tylko do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W ustawie Prawo Bankowe brakuje możliwości obciążenia rachunku VAT na rzecz płatności składek w KRUS. Jest to przykład dyskryminacji prawnej rolników jako grupy zawodowej w porównaniu do innych przedsiębiorców, którzy mają możliwość regulować płatności z zakresu ubezpieczeń społecznych z rachunku VAT – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

 

Baner SFD - aktualizacja 29.10.2024

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.