Plantacja biomasy na Pomorzu – hybrydowe topole

International Paper ogłosiła w dniu wczorajszym podpisanie umowy z GreenWood Resources (GWR), na mocy której na Pomorzu powstanie największa w Europie plantacja biomasy. Projektem będzie zarządzać GWR Poland, która dzierżawiąc grunty od lokalnych rolników, będzie tworzyła kolejne plantacje drzew energetycznych. Sadzenie rozpocznie się w nadchodzących miesiącach tak, aby pierwsze zbiory mogły się odbyć za cztery lata.

Ogłaszając podpisanie umowy, Eric Chartrain, wiceprezes International Paper Europe powiedział: International Paper to firma, która od zawsze dumnie wspierała ochronę środowiska. Jako jeden z pierwszych inwestorów zagranicznych w Polsce, IP ma już długoletnią historię tworzenia zielonych miejsc pracy w oparciu o wykorzystanie odnawialnych surowców. Nasza umowa zapewni powstanie w pełni zintegrowanego systemu dostaw biomasy. Pomoże to Polsce osiągnąć cel udziału OZE, tworząc nowe miejsca pracy i zwiększając dobrobyt lokalnych społeczności żyjących z rolnictwa.”

Odnosząc się do ogłoszonego projektu, Marcin Korolec, Minister Środowiska, powiedział: “Jestem bardzo dumny, że to właśnie Polska została wybrana jako lokalizacja dla tej sztandarowej inwestycji. Jestem przekonany, że pomoże ona Polsce sprostać ambitnym europejskim celom związanym z rozwojem energii odnawialnej. Inwestycja ułatwi zapewnienie biomasy przemysłowi papierniczemu. Takie inicjatywy przyczyniają się do stworzenia nowych, zielonych miejsc pracy, jednocześnie pozytywnie wpływając na środowisko naturalne i bioróżnorodność. Realizacja celów ochrony środowiska i rozwoju gospodarki zarazem jest kluczowym elementem polityki naszego rządu.”

Komunikat jest zwieńczeniem bardzo udanego pilotażowego projektu zarządzanego przez GWR Poland dla International Paper, polegającego na prowadzeniu plantacji szybkorosnących hybryd topoli. Umowa zakłada dzierżawienie gruntów od lokalnych rolników w celu produkcji biomasy w trzy- i czteroletnim systemie rotacyjnym. Uprawa topoli poprawia wskaźnik ekologicznego wykorzystania gruntów oraz polepsza jakość gleby. Jednocześnie projekt pozwala na zwiększenie dochodów i poprawienie sytuacji finansowej lokalnych społeczności.

Zdaniem GWR Poland hybrydowa topola jest idealnym surowcem do produkcji paliwa dla instalacji kogeneracji (CHP). Jest to zrównoważony surowiec, który zapewnia realnie opłacalne paliwo, pomagając tym samym Polsce osiągnąć swój cel udziału energii odnawialnej w miksie energetycznym. GWR ma ogromne doświadczenie w uprawie topoli na cele energetyczne oraz dla przemysłu drzewnego i papierniczego. Umową z International Paper rozpoczynamy szeroko zakrojoną współpracę z różnymi partnerami w całej Europie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności