fbpx
Strona głównaPrawo i finanseNajnowsze informacjePlan Strategiczny może być zmieniany osiem razy w ciągu pięciu lat. Komisarz...

Plan Strategiczny może być zmieniany osiem razy w ciągu pięciu lat. Komisarz Wojciechowski wyjaśnia nieporozumienia

Wczoraj w Senacie odbyła się konferencja pt. Zielony Ład w rolnictwie a realizacja Krajowego Planu Strategicznego. Rozpoczęła się ona od wystąpienia unijnego komisarza ds. Rolnictwa Janusza Wojciechowskiego.

Na samym początku komisarz Wojciechowski podkreślił, że bezpieczeństwo żywnościowe Unii Europejskiej i Polski jest zapewnione, pomimo ostatnich dość trudnych lat. Następnie odniósł się do Zielonego Ładu, wyjaśniając przy tym wiele niejasności.

– Zielony Ład nie jest żadnym prawem. Nie ma artykułów, nie ma paragrafów i nie tworzy bezpośrednich praw i obowiązków. To jest program polityczny, w którym są zawarte różnego rodzaju założenia […]. One nie wiążą rolników bezpośrednio. Podam przykład; jest zapisane w Zielonym Ładzie, że ronictwo ekologiczne ma objąć 25 proc. gruntów rolnych w UE do 2030 roku, ale to nie znaczy, że Polska ma spełnić taki warunek. Polska sobie zapisała 7 proc. i Plan Strategiczny został w tym zakresie zatwierdzony […]. Zielonego Ładu jest tyle, ile jest w Planie Strategicznym – wyjaśniał Wojciechowski.

Komisarz podkreślił słuszność wysokiego budżetu w ramach dobrostanu zwierząt, bowiem jego zdaniem to w gospodarstwach z produkcją zwierzęcą nastąpił największy spadek dochodu. Są to także gospodarstwa, których ubywa w najszybszym tempie, co zresztą poparł statystykami.

– To co jest w KPS nie powinno budzić obaw. Pewne obawy związane są z interpretacją przepisów […]. Mogę powiedzieć, że jest rozpowszechnianych wiele nieuzasadnionych obaw; ekoschematy można łączyć, ekoschematy można łączyć z warunkowością, można łączyć z rolnictwem ekologicznym, tu nie będzie barier. Jest jedna zasada – nie płacimy dwa razy za jedną praktykę na tym samym gruncie. Interpretacje, które się pojawiają są często nadinterpretacjami – tłumaczył Wojciechowski.

Komisarz zapewnił także, że osobiście będzie czuwał nad tym, aby nie było interpretacji szkodliwych dla rolników. Zapewnił także, że jeżeli będą potrzeby zmian KPS i zostaną one przesłane przez rząd, to plany będą w szybkim trybie zmieniane.

– To nie jest Pismo Święte, Plan Strategiczny może być zmieniany osiem razy w ciągu pięciu lat i deklaruję gotowość współpracy – zapewnił komisarz.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.