fbpx

Plan działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym

Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjęły opublikowany 11 marca 2020 roku nowy plan działania na rzecz europejskiej gospodarki o obiegu zamkniętym, ponieważ uznaje on potencjał biogospodarki o obiegu zamkniętym oraz wdrożenie unijnej strategii na rzecz biogospodarki w zakresie umożliwiania większej cyrkulacji.

Samasz loteria - baner

-Dobrze funkcjonująca biogospodarka UE opiera się na dynamicznie rozwijającym sektorze rolnym i leśnym. Aby biogospodarka mogła w pełni wykorzystać swój potencjał, musi nadal stanowić priorytet dla UE, a spójne środki i fundusze muszą zostać udostępnione, w tym w przyszłej WPR, aby pomóc rolnikom, właścicielom lasów i ich spółdzielniom zwiększyć ich wkład – podkreśla Copa–Cogeca.

W ocenie Copa–Cogeca ważne jest uwzględnienie marnotrawienia żywności jako jednego z kluczowych elementów tego planu działania. W związku z tym konieczne jest wyraźne rozróżnienie między tym, co „można uniknąć”, a tym, czego „nie da się uniknąć”. UE potrzebuje spójnych ram legislacyjnych, dostosowanego wsparcia gospodarczego i naukowych decyzji politycznych, aby zmienić pozycję rolnictwa w centrum gospodarki o obiegu zamkniętym, poprawić zestaw narzędzi dla rolników i ich dostęp do innowacji (biologicznych, technologicznych i społecznych).

Europa potrzebuje wszechstronnego, wielostronnego podejścia do zbierania niesprzedanej, nieużywanej i niejadalnej żywności i przekierowania jej na produkcję pasz, wytwarzanie biopaliw lub produkcję biogazu. Rolnictwo jest kluczowym sektorem, który jest w stanie wypełnić lukę w łańcuchu żywnościowym i sprawić, że nasze społeczeństwo będzie naprawdę okrągłe.

Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjmują uznanie przez Komisję naturalnego usuwania dwutlenku węgla z atmosfery poprzez zrównoważoną gospodarkę leśną i hodowlę węgla jako istotną część celu neutralności klimatu.

Copa i Cogeca twierdzą, że ramy prawne dotyczące certyfikacji pochłaniania dwutlenku węgla w oparciu o solidne i przejrzyste rozliczanie emisji dwutlenku węgla mogłyby zapewnić jasność również w rolnictwie i leśnictwie w perspektywie długoterminowej.

Jednak Copa i Cogeca nie zgadzają się, że twierdzenia dotyczące zrównoważonego rozwoju środowiska powinny opierać się na metodach śladu środowiskowego produktu (PEF). Obecnie mechanizm doradczy dla zainteresowanych stron w ramach śladu środowiskowego produktu nie jest zrównoważony, biorąc pod uwagę wszystkie opinie zainteresowanych stron. Ponadto efekty zewnętrzne, takie jak pochłanianie dwutlenku węgla, różnorodność biologiczna i gospodarka wodna muszą być uwzględnione w każdej możliwej metodzie śladu środowiskowego. W tym względzie kluczowe znaczenie mają dalsze prace KE w zakresie rozliczania emisji dwutlenku węgla.

Źródło: Copa-Cogeca

Opracował: Samuel Skrzysz

Baner SDF
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.