Plaga szarańczy w Azji grozi jeszcze większymi cenami żywności

Strach przed plagą szarańczy sięga czasów biblijnych i zwiększa się, gdy na rynkach rolnych są tak wysokie ceny żywności.W takich momentach, ostatnią rzeczą, której potrzebują rolnicy jestinwazja żarłocznych owadów niszczących rośliny praktycznie do korzenia włącznie.

Sytuacja jest na tyle poważna, że ?ONZowskaagencjads. ?Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) rozpoczęła wojnę z szarańczą ważną o tyle, że światowy wzrost cenżywnościnajsilniej dotknął właśnie krajów Azji Centralnej i Kaukazu, co może prowadzić do wzrostu napięć społecznych i politycznych, porównywalnych z tym, co się stało na Bliskim Wschodzie.
Robert Zoellick, szef Banku Światowego ostrzegał w lutym, że ceny żywności wzrosły w ciągu ostatniego roku o 36%. Można powiedzieć, że ceny żywności osiągnęły poziom niebezpieczny, co może mieć negatywny wpływ na Azję.
Dziesięć krajów Azji Środkowej i Kaukazu, zwróciło się w tym roku do FAO w celu zapobieżenia ewentualnej inwazji szarańczy, która mogłaby doprowadzić do dalszego windowania i tak sporych cen żywności.
Region, który zajmuje rozległy obszar pomiędzy Chinami a Europą, znajduje się na drodze tradycyjnych migracji wielu gatunków szarańczy, co może stanowić zagrożenie dlazabezpieczeniażywności dla około 20 mln osób.
Zgodnie z założeniami pięcioletniego programu, który otrzymał wsparcie USA w wysokości 1,6 miliona dolarów, FAO powinna wspierać działania zmierzające do rozwoju wczesnego ostrzegania i szybkiego reagowania w celu zapobiegania destrukcyjnego wpływu tych owadów.
Południowe regiony Rosji, a także różne części Afganistanu, Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu są zagrożone plagą.Owady wędrowne mogą pokonać dziennie dystans do 100 kilometrów i są one w stanie adaptować się do zmieniających się warunków pogodowych, w tym związanych ze zmianami klimatu.
W czasach Związku Radzieckiego, władze brutalnie walczyły z tą plagą za pomocą pestycydów nawadniania powietrza i przetwarzania broni wojskowej do zwalczania insektów na ziemi.Jednak po upadku ZSRR, wiele gruntów rolnych zostały porzuconych, a tym samym prowadzi to do wzrostu populacji szarańczy.