Pilnie potrzebna nowelizacja ustawy o paszach; chodzi o komponenty GMO

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej  jako kolejna już organizacja postuluje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilna nowelizację  ustawy o paszach, która umożliwia  stosowanie komponentów GMO w żywieniu zwierząt tylko do 1 stycznia 2021 roku.

Zdaniem KZP – PTCH zapis o zakazie stosowania surowców GMO do produkcji pasz stał się bezprzedmiotowy w momencie wejścia w życie Ustawy o oznakowaniu produktów wytwarzanych  bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych jako wolnych od tych organizmów. Ustawa ta daje konsumentom możliwość świadomego wyboru między produktami GMO lub non – GMO.

Natomiast producenci trzody chlewnej nie zgadzają się na wprowadzenie limitów określających wielkość udziału krajowych surowców białkowych  do produkcji pasz przemysłowych.

– W naszej ocenie spowoduje to znaczący wzrost kosztów produkcji drobiu i trzody chlewnej, przez co pogorszy się konkurencyjność produktów z tych sektorów na rynkach międzynarodowych. W konsekwencji może to doprowadzić  do ograniczenia miejsc pracy w produkcji zwierzęcej , w mieszalniach pasz i zakładach mięsnych oraz w firmach działających w otoczeniu tych sektorów – mówi Aleksander Dargiewicz, prezes zarządu Krajowego Związku Pracodawców Trzody Chlewnej.

KZP –PTCH apeluje do ministra rolnictwa Grzegorza Pudy, aby w sytuacji kryzysu spowodowanego pandemią COVID–19 nie podejmować działań, które mogą oddziaływać na zatrudnienie i gospodarkę kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności