fbpx
Strona głównaPozostałePikieta producetów trzody pod Sejmem

Pikieta producetów trzody pod Sejmem

Dziś pod Sejmem zebrali się przedstawiciele środowisk rolniczych z całej Polski w proteście przeciw jak sami określają niewłaściwej polityki rządu wobec hodowców trzody chlewnej. W proteście wzięło udział ok. 400 rolników.

Rząd uruchomił interwencyjny skup trzody chlewnej ale jak twierdzą protestujący albo go nie ma albo jest nieodczuwalny. Wszystko drożeje a w skupie dostaje 2,90″ mówi Janusz Sieradzki z Goliny – skup rozpoczęto za późno i za krótko skupowali przez dwa dni teraz czekają na jakieś przetargi. Można było zacząć we Wrześniu to by nas tu nie było.Poza tym mówi się , że jakieś 4 zł/kg dają – bajeczki ludziom wciskają . Dostaje 2.9zł/kg .
Dwa lata temu było 4 zł. Dodaje Jan Paprocki z Krotoszyna. Można by myśleć , że pośrednicy zabierają , ale przecież nasza grupa produkcyjna sama skupuje i wozi do rzeźni , więc niemożliwe. W ogóle z tą górką mięsną i skupem interwencyjnym coś nie gra, przecież tak jak było, zapisze się tucznika to za tydzień skupią , tak czy inaczej więc jaka górka. W sklepach nie tanieje a nam dają coraz mniej a przecież pasza jest coraz droższa a gdzie kupić jakiś sprzęt , maszyny, nie mówiąc już o jakieś rozbudowie – dodaje Zdzisław Krystek.br>

Lepper oszukuje mówi co innego a co innego jest. Tak samo z tymi biopaliwami, miało się opłacać a okazuje się, że bzdura. A w Niemczech jeszcze pomagają żeby się opłacało. Powinno być tak, by była cena minimalna , no choćby te 4-4,20zł/kg ale stabilna , teraz do każdego tucznika dokładamy 100zł. Dwa lata temu w skupie dostawałem 4zł/kg a schab w sklepie kosztował 12 zł. Teraz ja dostaje 2,90zł/kg a schab nie staniał, więc jak to jest mówią Stanisław Ratajczak i Leszek Płociński z powiatu Żnińskiego. Gdybyśmy mieli przynajmniej stabilna sytuację to byśmy nie jechali 300 km żeby protestować.


Skup na rezerwy jest normalną sprawą mówi Krzysztof Kwiatoń koordynujący protest- to żadna łaska. Poza tym został zaczęty za późno, gdyby zaczął się we Wrześniu to byłby zrobiony tańszym kosztem. Delegacja protestujących złożyła na ręce marszałka sejmu petycję o podjęcie przez rząd konkretnych i szybkich działań prawnych zmierzających do zahamowania niekorzystnej sytuacji degradującej polskie rolnictwo- czytamy w petycji.

dla wrp.pl
Krzysztof Mikulski, Warszawa

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.