fbpx

Pierwszy w Polsce

28 sierpnia w Izbicy Kujawskiej odbyła się prezentacja pierwszego w Polsce zainstalowanego i wdrożonego robota udojowego VMS firmy DeLaval, który został zainstalowany w gospodarstwie państwa Małgorzaty i Tomasza Kubiaków ze wsi Lubotyń woj Kujawsko-Pomorskie.

VMS w postaci dwóch stanowisk udojowych obsługuje stado 100 sztuk krów mlecznych rasy holsztyńsko – fryzyjskiej. Obora została zbudowana w systemie karmić przed dojem (ang. – feed first). System doskonale się sprawdza, eliminując problemy ruchu krów.

W trakcie prezentacji można było w praktyce zweryfikować informacje dotyczące całego systemu automatycznego udoju. Sercem instalacji jest system komputerowy nadzorujący pracę infrastruktury. Od samej czynności doju, poprzez analizę mleka dokonywaną w czasie rzeczywistym, jego selekcję, zdalne mycie wymion oraz instalacji, rejestrację ilości mleka od danej sztuki.

Krowa przebywająca na terenie obory jest identyfikowana przez system za pomącą transpondera umieszczonego w obroży. Tam zapisane są informacje dotyczące sztuki, jej numer ewidencyjny etc. W momencie zbliżania się do kolejnych bramek jest identyfikowana przez system i kierowana we właściwą stronę – w kierunku stołu paszowego, legowisk. Jeśli krowa uzyska uprawnienie do udoju może wejść do boksu udojowego, gdzie otrzymuje smaczną paszę. Ta swoista metoda kija i marchewki sprawia, że stado płynnie migruje po obiekcie zgodnie z wolą człowieka zapisaną w oprogramowaniu komputera. Ciekawostką jest fakt, że systemem wykonawczym sterującym pracą urządzenia jest Linux RedHat. Wolne oprogramowania przekroczyło kolejną granicę.

Udój odbywa się średnio 3 razy dziennie co pozwala na utrzymanie optymalnej częstotliwości udoju i pobierania paszy. Sprzyja to dobrostanowi stada, zmniejsza nerwowość zwierząt, a w efekcie finalnym zwiększa zyskowność prowadzonej produkcji.

<img src=http://www.wrpnowe.home.pl/fotomoje/3.JPG align=left width=200
DeLaval VMS jest nowoczesną konstrukcją opartą o najnowocześniejsze rozwiązania techniczne. Wszystkie metalowe elementy składowe urządzenia są wykonane z wysokogatunkowych stali nierdzewnych. Ramię robocze będące platformą dla kubków udojowych i ramienia manipulacyjnego, jest bardzo dobrze przemyślane. Dzięki dużej średnicy rury głównej ramienia uzyskuje się dużą sztywność tak niezbędną przy podłączaniu kubków udojowych. Napęd ramienia głównego i ramienia manipulatora realizowany jest za pomocą siłowników hydraulicznych. Wyższość tego rozwiązania nad siłownikami pneumatycznymi wynika z właściwości medium napędowego w tym wypadku z oleju. Ściśliwość oleju hydraulicznego jest w zasadzie nieistotna. Zapewnia to ogromną precyzję i płynność ruchów ramienia.

Zakładanie kubka dezynfekcyjnego i kolejnych kubków udojowych jest możliwe dzięki głowicy ze skanerem laserowym lokalizującej położenie wymienia względem zakładanego kubka. Rozwiązanie to jest równie precyzyjne co systemy radiolokacyjne, ale bezsprzecznie zdrowsze. Eliminuje szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne głowicy radaru. Zakładając, że krowa jest dojona 3 razy dziennie, przez cały rok kalendarzowy, daje to 4300 cykli pracy głowicy radarowej. Nawet minimalna moc fali milimetrowej emitowana przez antenę nie jest bez wpływu dla organizmu zwierzęcia.

VMS wyposażony jest w dodatkowy 5-ty kubek służący nie tylko do dezynfekcji i mycia wymion. W trakcie mycia za pomocą strumienia powietrza i wody wykonywana jest stymulacja wymienia i przeddój. Po jego zakończeniu, kolejno nakładane są kubki udojowe. Warto zaznaczyć że możliwy jest tutaj udój ćwiartkowy. Jeśli w trakcie udoju ilość mleka z wymienia jest mniejsza niż zaprogramowana wartość kubek automatycznie jest odłączany. Udój kolejnych ćwiartek trwa nadal.

Warto zauważyć, że kubki udojowe w położeniu spoczynkowym znajdują się w pozycji odwróconej – dnem do góry. Pozwala to na zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami opadowymi.

<img src=http://www.wrpnowe.home.pl/fotomoje/1.JPG align=right width=200
Państwo Kubiakowie (na zdjęciu obok) skorzystali z linii kredytowej Nowe Technologie”, która daje dogodne warunki oprocentowania oraz możliwość spłaty w ciągu 15 lat. Kredytu udzielił lokalny Bank Spółdzielczy w Ślesinie, oddział w Babiaku. Odbiorcą mleka jest Mleczarnia RODR z Rypina. Obecnie uzyskiwane ceny mleka, jak wszędzie w kraju są znacznie niższe w porównaniu do wysokich cen uzyskanych w listopadzie i grudniu ubiegłego roku, są jednak nadal wyższe niż zakładane w Biznes Planie.

Dane o gospodarstwie:
Stado: 100 sztuk rasy HF
Aktualny system doju: 2 roboty udojowe DeLaval VMS
Poprzedni system doju: Dojarnia DeLaval typu Rybia Ość 2×7
System Żywienia: TMR (wymieszana pasza podana z wozu paszowego, uzupełniana dawkami podawanymi w stacji udojowej).
Areał uprawny: ok. 60ha, grunty zarówno własne jak i dzierżawy

Daniel Alankiewicz/WRP
wpisał: MS/Wrp.pl

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.